Necdet Karadeniz

Necdet Karadeniz

karadeniznecdet@hotmail.com

Kim Çözecek ?

17 Nisan 2021 - 17:34

Suriye’den gelen ensar muhacir kardeşlerimiz bir anda Şanlıurfa’nın aşına ekmeğine suyuna hastanesine okuluna ortak oldular.

Şanlıurfa halkı misafirperverdir hoşgörülüdür eyvallah gerekeni yapmıştır yapmaya da devam edecektir.Fakat Şanlıurfa halkının bir yaşam düzeni var .

Suriyelilerin geleneğinde sabaha kadar uyumayip sabahtan akşama kadar uyumak   var ama biz de yok. Aynı binada oturuyoruz ama koridor elektrik parası ödemek istemiyorlar , balkonda sabaha kadar oturmak ,yüksek sesle müzik dinlemek , yüksek sesle konuşma onlarda  , hijyen konusundaki özensizlikleri de çabası .Zira okullarda aynı sorun hastanelerde aynı sorun.

Bazı Şanlıurfalı hemşerilerim ise  evini 100 TL fazla kiraya versin diye 100 yıllık komşusunu satıyor.  Önemli  olan onun için 100 TL fazla para almak.Suriye’den gelenlerle evlenen,düzenini bozan yuvasını yıkan Urfalı sayısı ise rekor düzeyde . 

 Peki  her ay bankamatiklerden yardım parasını çeken seyreden Urfalı vatandaşların devlete bakış açısı ne olacak? Hangi birini sayayım.

Geçmiş yıllarda Kuzey Irak’tan Afganistan’dan gelenleri nasıl ki bağrımıza basıp belirli bir mesafede tuttuysak Suriyeliler için de aynısını yapabilirdik.Ama bu defa öyle olmadı illa Suriyeliler için bizimle beraber yaşasın diye  böyle bir politika izledi . Peki on yıl sonra ne olacak ?

Tabii ki Afgan  kardeşlerimiz il genel meclis üyesi çıkarıyor şu anda.Yarın Suriyeli kardeşlerimiz de aynı hakları isteyecek.Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nde milletvekili de isteyecekler.Çünkü adam zaten Türk Vatandaşı olmuş bile.Siyasi partilerin de oy uğruna yapmayacağı hiçbir şey yok. 

Bu düğümü kim çözecek ?

YORUMLAR

  • 0 Yorum