İsmail ÇÖLKESEN

İsmail ÇÖLKESEN


Ve..İcraatların Başkanı O İhaleyi İptal Etti…

01 Ekim 2019 - 18:19

Bilmeden yapılan hata yanlışlıktır, bilerek yapılan hata ise ihanettir. Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkına ihanet eden her kim olursa olsun biz görevimizi yaparız. Kimseye iftira atmayız, yargısız infaz da etmeyiz.  Ama varsa bir şaibe iddiası ilgili taraflar gereken açıklamayı yapsın, açıklık getirsin isteriz. Halkın gözü kulağı gazetecilerin asli görevi de budur. 
 
Geçtiğimiz günlerde Haliliye Belediyesi’nin gerçekleştirmiş olduğu araç ihalesi ile ilgili bazı sosyal medya paylaşımlarda rakamlar verilerek, devletin zarara uğratıldığı ileri sürülmüştü.  Ben de kaleme aldığım köşe yazımda;  Mehmet Canpolat’dan, nam-ı diğer İcraatların Başkanından bu iddialara yanıt vermesini istemiştim. Yanıt verilsin ki halk doğruyu birinci ağızdan öğrensin. Ağzı olan konuşmasın. 
 
Neydi iddialar ? Haliliye Belediyesi katı atık toplama ve sulama gibi bir çok kalemde araç kiralama işi için ihale açtı. Ancak, ne hikmetse ihaleye giren 4 firmadan sadece bir tanesinin şartları uyuyordu. Bu da ısmarlama ihale şüphesini gündeme getirmişti. Belediyenin bu yolla rekabet ortamını engellediği ve devleti milyonlarca liralık zarar uğrattığı ileri sürülmüştü. Bir firmaya 89 milyon TL’ye verilen ihalenin ardından şaibe iddiaları bitmemiş ve Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, nam- ı diğer İcraatların Başkanından yolsuzluk iddialarına yanıt vermesi istenmişti. Çünkü, şartları uymadıkları ileri sürülen ve ihaleye teklif veren 3 firma “biz bu işi 52 milyon TL’ye yapardık” diyerek, devletin tek kalemde 37 milyon TL zarara uğratıldığını ileri sürmüşlerdi.
 
Bu iddialar üzerine Haliliye Belediyesi, yazılı bir açıklama yaparak, çeşitli medya kuruluşları ve sosyal ağlar aracılığı ile paylaşılan bilgilerin gerçeği yansıtmadığı belirtilmişti. 

Araç ve İş Makinesi Kiralama Hizmet Alım İşi ihalesi kapsamında; toplamda 186 adetten oluşan araç ihtiyacının, 3 yıllık süreyi kapsayacak şekilde ihale edildiği, usulsüzlük olmadığı ileri sürülmüştü. 
 
Ve…. Şimdi ne oldu. Yanlış hesap Bağdat’tan döndü. Aldığım yeni bilgilere göre ihale iptal edildi. 

Yazımın başında da belirttiğim gibi “Bilmeden yapılan hata yanlışlıktır. Bilerek yapılan hata ise ihanettir”…. 
 
Göreve geldiği günden beri benim gördüğüm kadarıyla dişe dokunur bir icraatı olmayan Mehmet Canpolat, duyduğuma göre Hacca gitmiş. Yüce Allah ne diyor “Benim karşıma kul hakkı ile gelmeyin”…… Kul hakkı yemenin affı yok. Öyle ya da böyle bu şaibeli ihale iptale edildi ya önemli olan o…. Devletimiz böylece 37 milyon TL zarara uğratılmaktan kurtulmuş oluyor. Kim hangi gerekçe ile iptal ettiyse eline sağlık.
 
Biz tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını savunmak uğruna görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Ensenizdeyiz İcraatların Başkanı. Güzel iş yapın alkışlayalım, takdir edelim. Ama yanlışa da çanak tutmayız bunu bilesiniz…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum