Başkan Adayları Listesi
Ahin GÜNEŞ

Ahin GÜNEŞ

Yaz Dostum

Başkan Adayları Listesi

09 Ocak 2019 - 09:31

Her seçim döneminde, birileri sırf reytingini arttırmak,  rant devişirmek yada algı oluşturmak için aslı astarı olmayan desteklediği şahsı ön plana çıkarmak adına çarşaf çarşaf aday listelerini ortaya atar.

Ve aday açıklanma sathına girildiği günlerde, bu kimseler, Teyid edilmemiş, kaynağı belli olmayan listeleri renk renk gerçek liste diye cazgırlıkla paylaşır.

Ancak bu listeler hergün istisnasız değişir. Hergün kesin diye yayınlanır. Ve ne hikmettir ise o listelerde iki yada üç kişi hep aynı kalır, diğer isimler değişir...

Çünkü bu değişim, algı ve kirli bir rantın eseridir.

Oysa bakın gerçekte süreç nasıl:

AK Parti'de aday belirleme süreci bakın nasıl bir süreç dahilinde ilerliyor. Ona da aşağıda yer verelim.

Şimdi gelelim Urfa listelerine, bir haftayı aşkın süredir Ankara'dayım. Öyle iş olsun diye de değil. Bir hafta da Külliyede epey hatırı sayılır dostlarımızla hemen hemen hergün muhabbetimiz, görüş alış verişlerimiz, görüşmelerimiz oldu.

Ve listeler öyle sanıldığının aksine herkesin ulaşabileceği, herkesin müdahale edebileceği basite indirgenen birşey değil.

Listeler, ilk önce oluşturulan bir komisyon tarafından hassas titizlik ve gizlilik içinde belirlenir.
Bu ilk listede her ilçe için 5 isim belirlenir. Üst kurula iletilir.

Üst kurul bu listeyi inceler, istihbarti çalışmalarını yapar ve 3 isime düşürür. Daha sonra en son olarak her il ilçe için belirlenen 3 ismi Cumhurbaşkanına teslim eder.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 kişiden oluşan özel bir ekibi ile bu 3 ismi tekrar değerlendirmeye alır.

Adayları belirler. Belirlediği aday listesini kendi eli ile tek tek not eder, bu liste kendisinde kalır.

Daha sonra listeleri açıklayacak komisyon belirlenir, bu listeler o komisyona dahi açıklanma günü gelmeden asla teslim edilmez, Cumhurbaşkanında kalır.

Açıklamanın yapılacağı gün, açıklamayı yapacak yetkiliye açıklama yapılmadan 1 saat önce teslim edilir. O da açıklama saatinde liste zarfını herkesin önünde açar ve ilan eder.

Urfa'da ise bu tam tersidir ve hep şu şekildedir. Birileri kamuoyunda ençok dillendirilen isimleri toto loto mantığı ile liste haline getirir. Kesin liste diye yayınlar.

Listede tutanlar şanstır, tutmayanlar içinde cevapları hep aynıdır "Öyle değil, son dakikaya kadar listede  yazdığımız adaydı, açıklanmadan 10 dakika önce kapıda bir valiz ... Milyon parayı verdi listeyi değiştiler, onu çıkardılar felankesi koydular..." olur

Şimdi, bakanlar, komisyon üyeleri dahi bu listeyi bilmezken, Cumhurbaşkanı kimseyle açıklanma gününe kadar listeleri paylaşmazken "biz listeye ulaştık kesin liste bu" söylemi ne kadar doğruyu yansıtır.

Bu yüzden, Cumhurbaşkanı dahi AK Parti'nin adaylarını içeren, kendi eli ile bize listeyi verse bile Urfa Haber olarak, resmi açıklama olmayana kadar ne AK Parti'nin ne de diğer tüm partiler için geçerli olmak üzere hiç bir aday listesini yayınlamayacağız.

Siz okurlarımıza ve kamuoyuna en içten saygılarla

YORUMLAR

  • 0 Yorum