Şanlıurfa için en çok önerge veren vekil belli oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27’nci dönem tüm yasama yıllarında Şanlıurfa için verilen soru önergelerini Ajans Balıklıgöl derledi.

Şanlıurfa için en çok önerge veren vekil belli oldu
28 Mart 2021 - 12:45

TBMM 27’nci dönem içinde milletvekillerinin verdiği soru önergesi sayısı da belli oldu. Ajans Balıklıgöl, Şanlıurfa milletvekillerinin meclise sunduğu soru önergelerini derledi. En fazla önergeyi veren milletvekili HDP’li Ömer Öcalan oldu. Öcalan’dan sonra en çok önergeyi veren milletvekili ise yine HDP’li Ayşe Sürücü. 

EN ÇOK ÖNERGE TANAL’DAN GELDİ

HDP milletvekili Öcalan, meclise bugüne kadar 150 soru önergesi verdi. Öcalan’ın verdiği önergeler arasında 87 tanesi Şanlıurfa ile ilgili. Sürücü’nün toplam verdiği 136 soru önergesinden ise Şanlıurfa ile ilgili olanların sayısı 78. Şanlıurfa için meclise en çok soru önergesini veren milletvekili ise Av. Mahmut Tanal oldu. Aslen Şanlıurfalı olan CHP İstanbul Milletvekili Tanal’ın, 2018 yılından bu yana meclise sunduğu 688 önergeden 105 tanesi Şanlıurfa ile ilgili.

HDP’Lİ ERDOĞMUŞ’UN ÖNERGELERİNDE ŞANLIURFA YOK

HDP’nin mecliste Şanlıurfa’yı temsil eden dört milletvekilinden biri olan Nimetullah Erdoğmuş, 27’nci dönemde TBMM’ye 5 soru önergesi sundu. Ancak Erdoğmuş’un sunduğu bu soru önergelerinden hiçbiri Şanlıurfa ile ilgili değil. 

Öte yandan AK Parti Şanlıurfa milletvekillerinin 27'nci dönemde meclise verdikleri soru önergesi bulunmuyor. AK Parti, meclise Şanlıurfa'yı 8 milletvekili ile temsil ediyor.

İşte TBMM’nin 27’nci dönemdeki tüm yasama yıllarında Şanlıurfa milletvekilleri arasında meclise soru önergesi sunan isimler:

Ömer Öcalan (HDP): 150 / Şanlıurfa: 87

Ayşe Sürücü (HDP): 136 önerge / Şanlıurfa: 78 önerge

Nusrettin Maçin (HDP): 56 önerge / Şanlıurfa: 16 önerge

Nimetullah Erdoğmuş (HDP): 5 önerge / Şanlıurfa: 0

Aziz Aydınlık (CHP): 39 önerge / Şanlıurfa: 21

İbrahim Özyavuz (MHP): 7 önerge / Şanlıurfa: 7 önergekaynak: ajansbalikligol.com


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum