AP Raportörü Amor: ''Türkiye'de Eleştiri Tehdit Olarak Görülüyor''

Avrupa Parlamentosu Raportörü Nacho Sanchez Amor, “Artık Türkiye’de eleştiri tehdit olarak görülüyor. Siyasiler, gazeteciler, avukatlar, aktivistler veya salgın hakkında yorum paylaşan doktorlar tarafından yapılsa bile, her eleştiri tehdit sayılıyor, bastırılıyor” dedi

AP Raportörü Amor: ''Türkiye'de Eleştiri Tehdit Olarak Görülüyor''
04 Mayıs 2021 - 08:46

Mynet'te yer alan haberde, Avrupa Parlamentosu Raportörü Nacho Sanchez Amor, Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerinde sorunlu başlıklardan olan Terörle Mücadele Yasası’nı da işaret ederek, “Artık Türkiye’de eleştiri tehdit olarak görülüyor. Siyasiler, gazeteciler, avukatlar, aktivistler veya salgın hakkında yorum paylaşan doktorlar tarafından yapılsa bile, her eleştiri tehdit sayılıyor, bastırılıyor” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti’nin yürüttüğü ''Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi'' projesi kapsamında, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde çevrimiçi düzenlenen uluslararası toplantıda Türkiye’deki durum değerlendirdi.

Avrupa Parlamentosu Raportörü Amor, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı’nın moderatörlüğünde, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş ve Avrupalı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Paolo Magagnotti ile birlikte görüşlerini aktardı.

Toplumun bilgilenme hakkına dikkat çekilen toplantıda raportör Amor, Türkiye’yi değerlendirirken son dönemde tartışmalı (AİHM’in kararlarına aykırı) yargı kararlarına odaklanmak durumunda kaldıklarını belirtti.Kaynak: mynet.com.tr


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum