Şerif BENDAŞ

Şerif BENDAŞ

serifbndsmutlugrup@gmail.com

GÜNÜMÜZ TOPLUMU

05 Ağustos 2020 - 15:47

Yaşam hepimize ders verir gibi tüm hünerlerini ortaya döküyor. Depremler,uçak kazaları, kışın gerçekleşen çığlar, karda ölenler,çocuk ve kadın tecavüzleri,töre cinayetleri,intiharlar ve son olarak virüs salgını  gibi bir sürü akılalmaz olay hemen hemen her gün karşılaştığımız sıradan bir etkinlik haline geldi ne yazık ki.


Vurdumduymaz,halinden memnun,dünya yıkılsa gıkı çıkmayan insan toplulukları bu durumlar  karşısında da çaresizliğinin arkasına sığınıp umarsız yaşamına devam ediyordu.


İnsanı hiç bir şey acıtmıyordu artık. Acı eşiği çoktan aşılmıştı. Katmer katmer gelen acılar evimize ziyarete gelmiş misafir gibiydiler. Bu gidişin bir dibi olmalıydı. En kötüsü de buydu aslında, dip yoktu ve olmayacaktı.


Acının,kederin,yenilginin dibi bulunmayacaktı.
Gelinen nokta içinden çıkılmaz bir durumdu. İçinden çıkılacak bir planda yoktu aslında. Acı eşiği her geçen günün ardından yeni seviyelerini test ediyor gibiydi. Acı acıtmıyordu artık.

İnsanlar ışık hızında mutsuzluğa ve umutsuzluğa doğru ilerliyordu. Kimi görürsen,kiminle konuşursan hayattan bezmiş,belirli bir amaca hizmet etmeden sadece yaşamaya çalışıyor gibiydi.

Bir sürü olumsuz durum beynimizin en ücra köşelerini bile ele geçirmiş ve artık önü alınmayacak derecelere ulaşmıştı. İnsan bir tek yeme içme eylemini gerçekleştiriyordu.

Düşünen insandan eser kalmadı artık. Düşünen insan tamda egemenlerin istediği kıvama gelmişti. Düşünen insan önü alınmaz bir uçuruma doğru itelenip yuvarlanıyordu. Egemenler toplumun bu yapısını istedikleri seviyelere getirmişlerdi.

Eleştirmeyen,irdelemeyen,sorgulamayan ya da sorgulayamayan toplumun sonuçlarınıda günümüzde görmekteyiz. Ülke üçüncü dünya ülkeleri misali insanlar arasındaki uçurumlardan oluşuyordu. Gizli bir kast sistemi oluşmuş ve bu çarkları döndürenler işlerini çokta güzel yapmışlardı.

Sonuç olarak kafası allak bullak olmuş ve adeta kimyası değişmiş bir topluluk oluşmuştu. Bu gidişatın bir sonu mutlaka olacaktır. Çünkü gelinen seviyeler doğanın normal akışına bile ters bir durumda. 

Çıkış yolumu, mutlaka olacak yeter ki pes etmeyelim. Güzel günlere erişebilme ümidiyle.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum