Şerif BENDAŞ

Şerif BENDAŞ


Bize Yeni Bir Nefes Lazım

23 Aralık 2019 - 00:02

Gecenin karanlığı daha açmamışken ve bir Aralık günü soğuğunda,uykusundan yeni uyanmış bir ses tonu ile hocanın ezan sesi ile dışarıdayım. Bazı hocalarımız gerçekten çok güzel bir tonda okuyor ve insanı derinden etkiliyor. Şu an okunan için böyle bir şey söylemek mümkün değil tabi ki.

  Eski ama eskimeyen komşumuz olan Bedri amcanın,rahmetli babamın taziyesinde okuduğu dualar birden kulağıma geliyor. O davudi ve içten ses on küsür yıl olmasına rağmen hiç unutamadığım daha doğrusu unutamayacağım bir olgu olmuştu yaşamımda. Çünkü tertemiz bir yüreğe sahip olan Bedri amca ve o müthiş sesi kirlenen dünya ve yaşamımımda aklıma gelen ilk güzellikti.

  Evet dünya kirlendi,insanlar kirlendi ve her biri onlarca maskeye büründü. Kimse olduğu değil büründüğü ve misyonunu yüklendiiği kişiliklerle yaşamına devam ediyordu.

  İnsanlar günün ekonomik,sosyal koşullardan dolayı adeta travma içerisinde. Herkeste eskiye özlem had safhaya ulaşmış ,yediğinden içtiğinden bir şey anlamadan sadece nefes aldığına bile şükür edecek seviyelere ulaşmış durumda. Evet burayı büyük harflerle yazmak gerekiyor. MUTLU İNSAN KALMADI ya da MUTLU İNSAN BIRAKMADILAR.

  Eski komşuluk,akraba ilişkileri,eş dost muhabbetleri kalmamış bireyselcilik başını almış gitmiş ve sonuçlarını iliklerimize kadar hissettirmiş durumda. Ne yazık ki bunun tersi bir durumda gelinen nokta itibarı ile mümkün değil gibi. Anlayacağımız herkes gardını  almalı ve bu düzensizlikte ayakta kalabilmeyi başarmalı.

  Gelinen seviyenin en önemli sebebi ülkedeki siyasi iktidardır. Yanlış politikalarla ekonominin alaşağı olduğu,büyük firmaların iflas ettiği,küçük sermayenin günü bile kurtaramadığı dönemler içerisindeyiz.   

  Sanayici dertli,çiftçi dertli,işçi dertli,öğrenci dertli,anne dertli,baba dertli,çocuk dertli. Etrafımıza baktığımızda sorunlar yumağı içerisinde olan insanların en önemli önceliği para ve olmayan bir şeyinde sonuçları ortada . Çünkü para yaşamın idamesi için,çocuğun eğitimi için,eve ekmeğin girmesi için,giren o ekmeğin huzurlu bir şekilde yiyiyebilmesi için şart. Gelinen noktada aslanın ağzında da midesinde de olmayan para toplumda travmalara sebep olmuş durumda.

  Bu durumdan çıkabilmenin ilk yolu bence iktidar değişikliğidir. On sekiz yılı bulan iktidar artık miadını tamamlamıştır. Bu ülkenin yeni bir nefese,yeni bir heyacana ihtiyacı vardır. Gelecek iktidarın uygulayacağı olumlu politikalar tüm toplumu kapsamalı, alacağı ekonomik önlemler kısa vadede topluma yansımasada uzun vadede bu toplumun faydasına olmalıdır. 

  Yaşam her şeye rağmen devam ediyor ve edecek. Bize düşende yaşamı bir şekilde alt edebilmek. Hep beraber güzel günlere erişebilme ümidi ile... 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Çağatay GökTürk
    5 ay önce
    Türkiye yıllardan beri yanlış yönetiliyor.Feodali..Türkiye yıllardan beri yanlış yönetiliyor. Feodalizim, vandalizim, çıkarcılık, liyakatsızlık ,yandaşlık yalakalık ve kanun tanımamazlık neredeyse kader kabul edilmiş durumda. Hukuksuzluk mu!? ondan hiç bahsedemiyorum ki son 30 senede Türkiye'yi külliyen terk etmiş bir kavram. Bu nedenle tespitleriniz çok yerinde Şerif bey. Acilen parlamenter sisiteme geçilerek yapılacak adil ve demokratik bir seçimle ülke yönetimi temiz ellere bırakılmalı.