Şerif BENDAŞ

Şerif BENDAŞ


BELİRSİZLİK

18 Ağustos 2019 - 01:30

Konu başlığımız olan belirsizlik yaşamımızın olmazsa olmazı olmuş durumda. Hatta öyle bir duruma gelinmiş ki yaşamımızı ona göre şekillendiriyoruz. Belirsizliğin belirleyeceği bir yaşam biçimini varın siz hesap edin.
  Aslında kaba tabirle yaşayamıyoruz ya da yaşatmıyorlar deyip işin içinden çıkmak gerekiyor. Belirsizlik günlük hayatımızın en olağan gerçeği haline büründü. İnsanlarda günlük süregelen olumsuz durumlar,gelecek kaygısı,yarının belirsizliği,banka borcu,kredi borcu,ev taksidi,çocukların okulu,elektrik,su,doğalgaz,internet faturaları beyinleri allak bullak etmiş durumda. Kafası sürekli bu tarz sorunlarla dolu olan kişi ne kendisini ne çevresini ne de ülkesini düşünecek bir durumda olabiliyor.
  Ülkede yaratılmak istenen insan tipide tam olarak bu aslında.
  Okumayan,eleştirmeyen,irdelemeyen ve sorunlar yumağı içerisinde ezilip giden bir birey ,bir toplum yaratmak. Ve bu başarıldı.
Bu bireyin kendileri için zararı olmayacağını bilen yöneticilerin,idarecilerin en memnun olduğu kesimdir aslında.
  Bu durum tabi ki bir kaç günde ya da bir kaç ayda oluşabilecek şeyler değil. Halı dokuma misali ilmik ilmik işlendi insanlar. Televizyonlarda ahlak sınırlarını hiçe sayan uzun süreli diziler,sabah programları,evlilik programları,milli duyguları daima güncel tutacak dizi ve sinema filmleriyle,magazin haberleriyle içini yani beynini boşaltmaya çalıştılar insanların. Bu kısır döngüde ki birey zaten allak bullak olan beynine ülkede meydana gelen siyasal ve ekonomik olumsuzlukları depo edemiyor,edemediği gibi girmiş olduğu buhrandan çıkamıyordu.
  Mekanizma sorunsuz işliyor tabi ki. Okumayanın eleştirmeyenin seçtiği iktidarlarda tabi bu durumdan en fazla sebeplenen kesim oluyor. Siyasal iktidarın beslendiği ana damarlar daima güncel tutulup,toplum üzerinde sürekli bir baskı ve kendileri için bir nefes alma koridoru yarattı.
  Elini ayağını ülkeden ve gündeminden çeken bu toplumada nefes alması bile bir jest gibi sunuldu. "Bu halimizede çok şükür" cümlesi toplumun genelini kapsamış durumda ne yazık ki.
  Sonuç olarak ülke toplumu bunuda atlacaktır mutlaka ama armut piş ağzıma düşle olmayacağını bilmemiz gerekiyor. İyi günlere ulaşabilme ümidi ile...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum