Necdet Karadeniz

Necdet Karadeniz


Ofsayt

15 Ekim 2020 - 12:17

Nedir bu doğudan ve doğu algısından çektiğimiz...İstanbul’dayım.Esrarı satan da doğulu içen de...Kumarı oynayan da doğulu oynatan da.Dağların ardındayım yasaklar yurdundayım işkence de  burada , konuşmanın  suç olduğu diyar da burada , adaletin hep  geç tecelli ettiği o yerler de burada...Dillerim lal olunca burada Irmıdana mektup yazdım buradan. O kadar çok türemiş çakma derviş , o kadar çok zamanında selamı bile alınmazdan adamlardan kadınlardan halk kahramanı  üretmişiz ki...Soran olursa da hepsi ahlak dersinde ahlak bekçisi...Ki işin aslı aslında bizi yanlış tanıtan başımıza geçmiş ve geçecek büyükler yüzünden hepsi ... 

Kimse anlatmaz kendi yemeğinden kısıp aç misafirini doyurduğunu doğulunun. Ya da doğulunun temiz yatak açmak için misafire kendisi kapı önünde yatmayı seçtiğini... Tarım işçisi olarak ülkeyi beslediğini ve canından geçtiğini...

Ve işte nihayet Urfa’dan uzak Allaha yakınım. Ama serde var ya “doğululuk “ duydum ki Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür Turizm Servisi şire şenliği düzenliyor.Ne  güzel haber de yine şişirme bir balon çıktı bizim kültürcüler. Çünkü Tülmen Köyü’nde  düzenlenen Şire Şenliğinde bayrağımıza yapılan saygısızlık içimizi acıttı.Türk bayrağını yerlere atacaksınız ondan sonra da biz kültürel organizasyon yaptık diyeceksiniz. Haklısınız her şeye müdahale etmek mümkün değil ama bazen bazı noktalar detaydır ama bu işin hamuru , tadı tuzu da bu detaylarda saklıdır. 

Ayrıca şenliğin davetiyesinin  üzerinde herhangi bir sponsora rastlamak mümkün değil. Ülke bu kadar ekonomik sıkıntı içindeyken böyle bir şenlik belediyenin kasasından mı karşılanmakta merak etmekteyim . Ki Tülmen’de şire akla gelebilecek son ihtimallerdendir. 

Kim ne için neyi kitabına uydurmak istiyor bilemiyorum ama olmuyor, sırıtıyor.Bu mahalleyi anlatmak istiyorsanız illa yetiştirdiği insanlara bakın . Basınımızın kara mizah efsanesi geçmiş olsun dileklerimizi ilettiğimiz Bekir Coşkun’ları , Tarım İl Müdürlüğü yapmış Rüstem Coşkun’ları ,Baro Başkanı Ali Rastgeldi ‘yi , Ziraat Mühendisi Mustafa Rastgeldi’yi anmamak ayıptır.İlla Tülmen derseniz bende size arşiv , geçmiş ve birikim derim . İlla şire derseniz size coğrafya bilgisi lazım derim .

Haklısınız “abiler” iki zıt kutbu doğru oyuncuyla bağlamak doksandan goldür evet ama sizinki hep ofsayt...

YORUMLAR

  • 0 Yorum