Ekrem ARPAK

Ekrem ARPAK

ekrem_devrim@hotmail.com

PİKTES-LİDİR YABANCI DEĞİL!

29 Nisan 2020 - 21:54

Her zaman olduğu gibi kendi yaşam kaygılarımızdan ve ulusal, yerel basının yarattığı bizlerinde sürü psikolojinde takip ettiği çoğu suni gündemlerden mücadelelerini görmediğimiz PİKTES Öğretmenlerimizi anlatmaya çalışacağım bugün.

Evet, onlar: devletin, dolayısı ile Milli Eğitim Bakanlığının yabancı uyruklu çocuklara Türkçe'yi öğretmek; aynı zamanda eğitim modelimize ve sistemize adepte etmek için başlattığı eğitim modelinin en önemli parçalarıydılar.

Sayıları 4.000'ni aşkın olan bu değerli öğretmenlerimiz 4 yıldır verilen görevi layiki ile yaptılar, yapmayada devam ediyorlar.

Yazımın girişinde de belirttiğim gibi kendi kaygılarımızdan onların haklı KADRO beklentisini göremedik, önemsemedik maalesef...

KAHROLASI ÖNYARGIMIZ!

Çabuk tüketen bir millettiz! Her meseleyi bilmeden paldır küldür dalıp önyargılarında boğulan bir millet. Üzgünüm ama PİKTES Öğretmenlerine dair zırnık bilgisi olmayanların neredeyse vatandaşlıktan atma boyutuna getirdikleri kendi kanımızdan, canımızdan insanlar PİKNES Öğretmenleri.

Buyurun önce yanlış bilinen doğrularını yazalım.

1- Bir kere Suriyeli değiller! Safkan bizim evlatlarımız onlar. Kendileri değil öğrencileri yabancı (Suriyeli)

(2) Bilinenin aksine analarının ak sütleri hak ettikleri bir mesleği icra ediyorlar. Çünkü hepsi Eğitim Fakültesi PDR " Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ve Arapça Öğretmeni" mezunudurlar.

(3) KPSS + mülakat + güvenlik soruşturması süreçlerini alınlarının akıyla ve kimseden torpil almadan aştılar.

(4) MEB çatısı altında 4 yıldır İşçi Kanunu'na bağlı çalışıyorlar.

(5) GEM, Çadırkent ve okullarda Suriyeli göçmen çocuklar ve dahi ailelerine Türkçemizi ve kadim kültürümüzü öğretirken Türk Eğitim sistemine kazandırdılar.

Peki, ne istiyor bu değerli insanlar?

Elbette haklı olarak KADRO bekliyorlar ve şahsi kanım odur ki, bu onların hakları.

Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun bu değerli öğretmenlerimizin haklı talep ve umutlarına dokunacaklarını umuyor, kendi adıma seslerine ses olmayı insani vazife olarak görüp haykırıyorum.

#PİKTESogretmenlerikadrobekliyor diyorum.

 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Murat Gün
  6 ay önce
  Kaleminize sağlık. Eksiği var fazlası yok anlattiklarinizin. Umarım piktes öğretmenleri hak ettiği kadroyu tez zamanda alırlar.
 • Halil Gövez
  6 ay önce
  Çok güzel bir yazı
 • Aydın Arıduru
  6 ay önce
  Böyle kıymetli bir görevi yerine getiren, ülkemizi layıkıyla temsil eden bu öğretmenlerimizin sesine kulak verilmelidir. Muhacir çocukların geleceğine yön veren öğretmenlerin geleceği muamma olmamalıdır.
 • lale
  6 ay önce
  Ne muhteşem bir anlatım. Kaleminize sağlık ????????