Ekrem ARPAK

Ekrem ARPAK


KEJANOV'UN RİGEM İLE İMTİHANI! (1)

01 Mart 2020 - 16:36

Ruhatav sokaklarını esir alan soğuklar yerini bahara selam salan sıcacık günlere bırakmıştı. Yeryüzünde olup bitenlerden habersiz ay dede gülümseyerek çekilirken inzivaya; nöbeti sarımtırak yüzü ile coşkulu güneşe bırakıyor; Ruhatav uzun zamandır hasret kaldığı insanın içini ısıtan sabaha uyanıyordu.

Gece boyunca yeni çıkacak Ruhatav Tanıtım Kitabına dair son rütuşları yapan ve bu yüzden uykusu firari Kejanov demli bir çay istedi otelin cafesinden.

Kan çanağına dönen gözleri ile Ruhatav'ı seyretti bir süre. Sol kaşını ortadan ikiye bölen yarası sızladı birden! Tıpkı gençlik yıllarından kalan ve bir türlü kabuk bağlamayan diğerleri gibi...

Beyaz tül perdeyi araladı. İçindeki umutları saldı Ruhatav sokaklarına.

Dolabını açıp, en şık kıyafetlerini giyindi. Böyle giyinerek örtüyordu içinde alev alev yanıp tenine bulaşan yaraları!

Gençlik yıllarından kalma hüzünlü hikayelerinden birisi de Ruhatav da olan ülkenin ve hatta dünyanın en büyük tarım hayvancılık şubesinde geçiyordu...

Kısaltması RİGEM olan Rusya Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün kalbi sayılan Ruhatav İşletmesi şehrin sınıra komşu ilçesi Cipnar için hayati önem taşıyordu. Üç yanı komşu ülke ve RİGEM'in tel örgüleri ile çevrili, kalanında ise tarım, hayvancılık, sanayi, turizm ve diğer iş kollarında çalışacak bir karış toprak olmadığı için;  Çipnar sakinlerinin hayatlarını idame edecekleri tek yer orasıydı.

Ekmek parası için ya çoban, ya sulamacı, ya ırgat olmak zorundaydılar RİGEM de! Çünkü şeflik, müdürlük gibi makamlara atanmaları ütopik bir düştü sadece!

Cipnarlılar kendi ilçelerinde ancak ağır beden işçisi olarak çalışabilirlerdi!

Kejanov'un iş hayatı işte o işletmenin sınırları içindeki tarlalarda başlamıştı. İyi bilirdi insanın beynini omlet gibi kavuran kızgın güneş altında uçsuz bucaksız tarlaları sulamanın zorluğunu.

Dünyanın en zehirli akreplerinin yanı sıra sürü ile zehirli böcek ve yılanlar arasında şanslı isen akşam mesai bitiminde evine dönerdin!

Bir traktörün altında kalmak, çapa ile kendi ayağını yarmak, zehirlenmek, kızgın güneş altında beyin kanaması geçirmek de diğer ölüm seçenekleriydi Çipnarlı işçiler için ve fakat yaşamak için başka da seçenekleri yoktu.

Fakat bunlara razı olmak da yetmiyordu bazen! Mesela Alinkef adında bir şef çıkar hilal bıyık bıraktığı için her türlü ayak oyununu kendine hak görebilir; sonrada buna itiraz edenleri sürgün ettirebilirdi.

Neden olsa arkasında geçmişte personeline mobing uygulamaktan hapis ve tazminat cezası almış baş müfettişi vardı!

Kejanov'a gelen son bilgiler Alinkef'in mesai saatinde çalışmakla haşne fişne yapmayı birbirine karıştırdığı; bunu gören garibanları da komşu ilçe Akçanle ilçesinden getirttiği adamları ile darp ettirdiği, silahla tehdit ettiğine dair iddialardı.

İddialar belgeliydi üstelik!

Kısa süre önce 2.500 dekar ay çiçeğini hatalı şekilde erken biçen ve devleti milyonlarca lira zarara uğratan Alinkef: Bu hatasını örtbas etmek için ay çiçekleri ateşe vermiş, sonrada gömmek için kepçe ile çukur kazdırtırken kepçe de kırılmıştı ama hesap soran yoktu!

Çünkü onun arkasında ispiyonculuğu meşru kılan tıpkı kendisi gibi geçmişte su çıkmayan kuyuların etrafında dünyanın en pahalı sulama sistemini kuran ve devleti milyonlarca lira zarara uğratan baş müfettiş vardı.

RİGEM de sürgünler, emekliliğe zorlamalar ve ihraçlar günlük hayatın bir parçası olmuş; ekmek korkusundan sesini çıkaramayan gariban Çipnarlılar çareyi yüksek yapıların çatılarına çıkıp intihar girişimleri ile durumlarını anlatmak da bulmuştu.

Mesai saatlerinde kurduğu çilingir sofralarında yeterince eğlenemeyen Alinkef zırtosu zaman zaman Marden iline gidiyor; dansözlere para yapıştırarak göbek atıyordu!

Böyle zorlu ve fedakarlık isteyen bir hayatı yaşamak kolay değildi Alinkef için :) Ama o hilal bıyıklı bir vatanseverdi ve ülkesi için bol bol içer, canı isteyince istediği ile yatıp kalkar sonra da bunu görenleri gönül rahatlığı ile tehdit ederdi!

RİGEM de olup bitenlerden bihaber genel müdire nerden bilsin di Çipnar da görev alan bir başkasının sosyal medyasında Rusya Devler Başkanı Putin ve ailesine hakaret ettiği için adeta ödüllendirildiğini?

Genel Müdire nerden bilsindi 1 milyon tutarındaki yanlış ödemeyi yapanlar korunurken masumların sürgün edildiğini!

Kısa süre önce RİGEM yetkililerine büyük bir jest yapıp kendilerinden saklanan 4 milyonluk tarım malzemelerinin saklandığı depoyu gösteren Kejanov bir tiwit ile bu duruma tepki koydu.

Vay anam vay!!!

Bir gazetecinin haklı isyanına kulak verip RİGEM de yaşanan rezaletlere müdahale etmesi gereken Ruhatav siyasileri ve RİGEM genel müdürlüğü suçlu olarak Kejanov'u ilan ettiler!

Çünkü Ruhatav da gerçekleri yazmak suçtu, ayıptı, günahtı!

Hatırlı dostları ve RİGEM yetkililerinden gelen düzelteceğiz mesajları için tiwiti kaldırdı Kejanov. İki hafta sanretti ama işler onu çileden çıkaran noktaya getirmişti.

Pişkinlik diz boyuydu ve masumlar sürgün edilmeye devam ediyordu

Kararını vermişti Kejanov. RİGEM tarihindeki Asrın skandallarını ulusal medyaya servis edecekti...

Devam Edecek.

Not: Bu öyküde adı geçen şahıslar, mekan ve kurumlar tamamen hayal mahsulü olup, yeni öykü kitabım için kaleme alınmıştır...

YORUMLAR

  • 0 Yorum