Duygu Sucuka

Duygu Sucuka


Yörük Ali'nin Sahibi Devlet Değilse Kim Olacak?

15 Mayıs 2019 - 00:00

Kuş Ali, ailesiyle birlikte yıllardır, Konya’nın Hadim ilçesinin Umurlar Yaylası mevkiinde yaylayan bir Yörük beyidir. Onlarca devesi, yüzlerce keçisi, geniş ailesi ve ailesinden bazılarının da oba sahibi olan bir Yörük beyinden bahsediyoruz. 

Kuş Ali ve ailesini, Yörük çalışmalarımız kapsamında tanıdık, çadırlarında paneller yaptık, göçlerini kaldırdık, onların sorunlarını dinledik, sorunlarının çözümü yönünde raporlar hazırladık, Cumhurbaşkanına mektup bile yazdık. Sorunları çözülmediği gibi başka mağduriyetler de yaşadılar. 

Geçtiğimiz yaz aylarında bu ailenin kızları, yakınlarındaki köyden birileri tarafından zorla kaçırıldı. Zorla kaçırma olduğu için Jandarma kızı tekrar aldı. Kaçıranlar kısa süre sonra serbest bırakıldı. Konuyla ilgili olarak kamuoyu tepkisi yükselince suçlular tekrar yakalandı ve tutuklandı. Ancak bir süre sonra tekrar serbest kaldıkları söylentileri yayıldı. Hani derler ya burası dağ başı mı diye, evet aynen bu ülke dağ başıymış demek ki. 

Kuş Ali ailesinin yaşadığı mağduriyete üzülenler onları sonbahar aylarındaki göç kalkışında Hadim Umurlar yaylasındaki obalarından, Mersin’in Bozyazı kışlağına büyük bir kalabalıkla uğurladılar. Bu uğurlamada Konya Taşkent Kaymakamı, Taşkent Belediye Başkanı, Türkiye Yörük Türkmen Birliği Başkanı, askerler, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri ve basın ordusu vardı. Güneydoğum Derneği mensupları olarak bizler de oradaydık.  O uğurlama esnasında söz alan yetkililer demişlerdi ki ‘yaşanan olumsuzluklardan üzüntü duyduk, sizleri buradan uğurluyoruz, ilkbaharda göç geri geldiğinde sizleri burada tekrar karşılayacağız’. Ve bir dolu güzel sözlerle 17 Ekim 2018 günü kışlağa uğurlanmıştı bu Yörük ailesi.

Kışlağa uğurlanması muhteşem olan Kuş Ali ailesinin, Mayıs 2019 ayında karşılanması sürprizler getirdi. Karşılama bir yana buraya gelmeyin sesleri yükseldi. 

Konya Orman İşletme Şefliği Kuş Ali’yi arayarak şunları söylüyor. “Geçen yıl kaldığınız yer mühürlenmiştir, bu sene oraya konamazsınız”. Kuş Ali der ki ‘Peki öyleyse bana başka bir yer gösterin, ben hayvanlarımla yollardayım, ne yapacağım şimdi?’. 

İsviçre’de keçi besleyen vatandaşa teşvik verilirken bizde keçi besleyen, 12 ay dağ bayır gezen, göçebe hayat yaşayan vatandaşa devletin davranışıdır tüm bunlar. O insanlar ki bu ülkenin temel unsurları, Anadolu’ya göçle gelen Türklerin son temsilcileridirler. 

16 Kasım 2016 tarihinde Ankara’da çok büyük bir Yörük çalıştayı düzenlemiştik. O çalıştaya ilgili tüm bakanlıklar, Yörük ağırlıklı illerin Tarım İl Müdürlükleri, sivil toplum kuruluşları ve ilgili birçok kurum katılmıştı. Oradan çıkan netice Orman Bakanlığı nezdinde keçinin en tehlikeli varlık olarak kabul gördüğü idi. Bizim önerimiz de keçimiz de olsun ormanlarımız da ama bir orta yol bulunsun şeklinde olmuştu. 

Kuş Ali ailesinin yıllardır yayla olarak kullandığı obaya bu yıl alınmak istenmemesinin başka nedenleri olabilir mi? Toros Dağlarının zirvelerinde, ormanlık alanlarda yaşayan Yörükler bu ülkenin sırtında yük değil aksine bu ülkeye çok şey veren kadim bir üretici kesimdir. Bu çağda bu ülkede bir göç yolları haritası bile yoktur. Bu yüzden göçerken geçtikleri yerlerde bol bol ceza yemektedirler. Tüm bunlar devletin sorumluluğuna girmesi gerekli detaylardır. Hal böyle iken devlet, göç etmekte olan kervana diyor ki; dur orada, gelme, sana gösterecek seni oturtacak yerim yok. Bu doğru değil. 

Doğuda göçerler, batıda Yörükler oldum olası hep söylerler, ‘konduğumuz yerlerin yakınındaki köyler bizi istemiyor’ derler. Kuş Ali’nin kızı kaçırıldığında böyle bir rahatsızlıktan dolayı olabilir mi diye söylentiler de dolaşmıştı. ‘Biz bu Yörükleri rahatsız edelim ki bir daha buralara gelmesinler’ gibisinden söylentiler. 

Sonuç olarak, göç yolda geliyor, Bozyazı’dan Hadim’e. Dur, kal orada, sana verecek yerim yok demek devlete yakışmaz. Devlet gereğini yapar. Ve devlet üreticisini korumalıdır. Bu arada köylülerle Yörükler arasında yaşanan tatsız olaylar, kaçırma vakasından dolayı meydana gelmiş olan ortam gerginliği nedeniyle, Kuş Ali ailesinin bir başka yaylaya kondurulması belki en hayırlı yaklaşım olacaktır. Bunu da devlet düşünür, devlet yapar ancak.
YORUMLAR

  • 0 Yorum