Dilek Akın

Dilek Akın

prajans@dilekakinpr.com

Korona Sonrası Şanlıurfa Siyaseti

25 Nisan 2020 - 11:13

Dünyayı adeta kasıp kavuran koronavirüs siyasetin soluğunu kesse de özellikle Bayram sonrasında siyasetin gündemi ısınacağa benziyor. Bir yandan koronavirüsün neden olduğu ekonomik çöküntü, diğer yandan işsizlik muhalefetin en önemli propaganda malzemesi olacak. Ancak, benim şahsi fikrim Türkiye Cumhuriyeti devleti koronavirüs salgınını çok iyi yönetti. Bu başarılı yönetim AK Parti oylarına olumlu yansıyacak. 
 
Bu virüs gösterdi ki birçok insanın gözünde büyüttüğü bir zamanlar girmek için mücadele ettiğimiz Avrupa Birliği ülkelerinin ve ABD’nin ne hale geldiğini ne kadar aciz kaldığını hep birlikte gördük. Buna karşın ülkemizin salgınla mücadelesine bütün dünya gıpta ile bakıyor.
 
Salgın öncesi ve salgın anında attığı başarılı adımlar ve uygulamaya koyduğu çalışmalar ile birçok Avrupa ülkesinin örnek aldığı Sağlık Bakanlığımızı hangi partiye mensup olursa olsun sağ duyuya sahip herkes alkışlamalı bence.
 
Belki bu durum AK Parti’ye puan kazandıracak ama başta işsizlik olmak üzere daha da artacak ekonomik sorunlara hızlı çözümler üretilmez ise bu durum muhalefetin işine yarayacak.
 
AK Parti’de virüs nedeniyle yarım kalan ilçe ve il kongrelerine kaldıkları yerden devam edilirken, Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ve Ali Babacan’ın Deva Partisi illerdeki teşkilatlanma çalışmalarını tamamlayacak. 
 
Siyaset çevrelerinin görüşü Babacan’ın Partisi’nin, Davutoğlu’nun partisinden daha fazla puan toplayacağını düşünüyor. Zira, Deva Partisi koronavirüs tedbirleri nedeniyle teşkilat konusunda dijital ortamda da olsa çalışmalarını yürütüyor. Teşkilatlarda görev almak isteyenler Web sayfasından müracaat ediyor. Görev almak istediklerini belirterek başvuranların sayısının ise 100 bini geçtiği belirtiliyor.


Bütün illere ilişkin raporlar hazırlayan DEVA Partisi’nin, bu raporları dikkate alarak,  81 ilin tamamında teşkilatlanma çalışmasını kısa sürede tamamlayacak. DEVA Partisi koronavirüsten sonra hayatın normale dönmesiyle birlikte sahada aktif çalışmalara başlayacak. Kadroyu, ekibi tamamen sahada görebileceğiz.
 
Hem DEVA, hem de Gelecek Partisi’nin teşkilatlarında ya da olası bir erken seçimde, en son ihtimal 2023 seçimlerinde kimlerin aday gösterileceği konusunda ise AK Parti’de uzun yıllar siyaset yapan ancak, şu anda parti kademesinde herhangi bir görevi bulunmayan isimlere gözler çevrilmiş durumda. Bulundukları il ya da ilçelerde önemli bir oy potansiyeline sahip olan isimlerin sahaya çıkacağı belirtiliyor. Bu kapsamda Şanlıurfa’da hangi isimler öne çıkar ? diye bir sondaj yaptığımızda Birecik’te Faruk Pınarbaşı, Harran’da Mehmet Özyavuz, Akçakale’de Abdülhakim Ayhan, Ceyhanpınar’da Menderes Atilla gibi isimlerin adları geçiyor. Hayırlısı diyelim.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum