Celal MELİK

Celal MELİK


İKİ UÇ TEHLİKE

31 Temmuz 2020 - 22:57 - Güncelleme: 31 Temmuz 2020 - 23:21

Doğu Perinçek'in son dönemlerde başkanlık sistemini ve AKP iktidarını desteklemesi büyük bir tehlikeyi işaret etmektedir. 

Bugün AKPyi destekleyen MHP dir. MHP de derin MHP yaratılmak istenmekte millet ittifakında da %12-13 lerde secmeni olan derin HDP yaratılmak istenmektedir. Cumhur ittifakını destekleyen MHPnin genel başkanının iki dudağı arasında iktidar dağılabilir erken seçime gidilebilir. Ki geçmişte de yapmıştır. Millet ittifakının da iktidara gelebilmesi için 6 milyon HDP oyuna ihtiyacı vardır. HDPyi de eski yüzlerden arındırıp derin HDPyi geliştirme projesi vardır. Burda cumhur ittifakını ayakta tutan MHP millet ittifakını da ayakta tutacak HDP iki uç fikri çatışma ortamına sürükleyebilir.  Dış güçlerin yaratmak istediği iki uç tarafı karşı karşıya getirme projesidir. Ve özellikle sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan mevcut  iktidar yöneticilerinin bu tehlikeye dikkat etmelerini bir düşünür olarak ifade ediyorum. 

Bu oyunu bozmanın tek yolu iki uç fikri ortak müştereklerde buluşacak bir ortamın yaratılması ve kucaklayıcı bir ortamın yaratılmasıdır.

Derhal parlementer sistemin eksikleri giderilip bu iki uç fikrin belirleyici olması engenlenmelidir. Şimdiki kutuplaşmanın sebebi de MHP'nin olaylara teror olarak gormesi dunyanın hiç bir yerinde teror orgütünün eylemlerini destekleyen milyonlar yoktur. Bu sorgulanmalı ve buna gore siyasi bir açılım yapılıp bu sorun bir şekilde çozumlenmelidir. Olası bir Bahçeli'nin partide insiyatifini kaybetmesi her şeye ragmen dengeleyici bir siyaset anlayışını miliminize ederek çatışma ortamını sagduyusuyla engellemiştir. Cemal Engin yurdun çıkışıda masumane bir çıkış degildir MHP ile AK Parti arasında bir çatlaklık varmış imajı yayarak içeriyi karıştırma projesinin başlangıcıdır. Önümüzdeki günlerde de bu tür sıkıntılar yaşaması aşikardır. HDP' de alt kadroları derin HDP' liler ele geçirmiştir. Sıra üst kadrolara gelmiştir. Kısmen üst kadrolarda varsalarda onümüzdeki süreçte ummadıgımız HDP zihniyetiyle alakasız simaların HDP nin üst kadrolarda gorürsek şaşmayalım.
Zaten son kurultayda CHP derin CHP olarak yeniden yapılanmıştır. Bu derin siyaseti birlikte haraket ettirecek kadrolar olası seçime hazırlanmaktadır.

Kamuoyumuzun ve ve yetkililerimizin dikatine sunuyorum, parlamenter sisteme eksikler giderilerek bu derin oyunun onüne geçilmelidir. Esas sorun mevcut iktidar yıkılırsa yıkanların kim oldugu ve belirleyici gücünde CHP  eliyle yapılıp bu defada millet ittifakını kuranlar arasında itilaf çıkacagı aşikardır.  Bu defada kısa vadede hükümet dağılacak sık sık seçim yapılacak ve istikrarı bu şekilde bozacak olan Feto ve benzeri kalıntıların hedefi budur.

Bu oyunu bozmanın yolu içi doldurulmuş yasama yürütme ve yargı erkinin bir birini tamamlayan demokratik bir ortamla engellenebilir...
 

YORUMLAR

  • 2 Yorum