Asi ŞEF

Asi ŞEF


NİHAT ÇİFTÇİ İLE İMAM MESELESİ SON!

14 Ocak 2020 - 02:27

Fakıbaba, Güvenç, Çiftçi ve diğerleri; hepsi de Urfa da /Belediye veya yeni tanımı ile BŞ Belediye başkanlığı yaptılar.
 
Hepsinin ortak noktası eylemleri, söylemleri, her adımları ile şehre verdikleri tüm hizmet ve görevlerinin sonunda her devrin askeri, onursuz, omurgasız “Gelene ağam, gidene paşam” ahlakına sahip malum Urfa yerel basını tarafından yerden yere vurulmaları oldu!
 
Fakıbaba'yı ele alalım. Milletvekilliği ve bakanlık makamlarında çok başarılı mıydı belki tartışılır ancak hiç kimse Fakıbaba'nın Urfa sevdasına laf edemez... Yine her türlü eleştiriyi yapabilir ama asla Fakıbaba için “Akçeli işlere bulaştı.” gibi bir iddia da bulunamaz..
 
Urfa siyasi tarihinde ismi Türkiye genelinde Efsaneye çıkan Fakıbaba'yı bile ağır eleştiren malum Urfa yerel basını ne oldu da seçildiği günden bugüne dokuz aydır şehre tek bir çivi çakamayan Zeynel Abidin Beyazgül'ü eleştiren tek bir kelime, haber, köşe yazısı kullanmadı?

Kullanmadı;  Çünkü il başkanlığı döneminden beridir BŞ Belediye Başkanlığı hayalini kuran Beyazgül, bu süre zarfında hayal kurmakla kalmadı bu hedefine varmak için çok ciddi ve gizli gizli çalışmalar yaptı.
Zira, bu hedefine kilitlenmiş Beyazgül’ün seçim süresince reklam işlerini bile sahte hesaplar üzerinden yapan bir anlayışın temsilcisi olan Bay Beyazgül'ün basını etkin kullanması kadar doğal ne olabilirdi?

Urfa kamuoyunda, Sosyal medyada kendisini eleştirenleri engellemek konusunda rekora koşan, en küçük bir eleştiriye dahi tahammülü olmayan Bay Beyazgül işe şehrin bilinen bazı sözde dürüst gazetecilerini Çiftçi'nin üzerine o mu saldı bilinmez. Ama kendini öven yerel gazetecilere en büyük parayı aktaran başkan olarak şimdiden tarihteki yerini aldı desek belki yanlış olmaz.

Aynı zamanda il teşkilatını sevk ve idare etme noktasında her zaman iyi olan Beyazgül sonuç olarak, İsotizmin desteği ile amacına ulaşırken; kırsal kesimin ihanet ettiği Nihat Çiftçi ise pes etmek durumunda kalıyordu.
En yakınında duran bazı kimselerin özel kulis sohbetlerinde onun için dillendirdikleri iddia ise “Siz bakmayın Zeynel Beyazgül'ün öyle sessiz, sevimli hallerine! Alabildiğine kinci, sinsi ve perde arkasının kurnaz siyasetçisi” olduğu şeklindedir...
 
Hatta o iddialardan biri de, örneğin  ilçe adayının belirlendiği süreçte aday olmaması için ciddi muhalefet ettiği Metin Baydilli ile şimdilerde kurduğu ilişki sevgi ve dürüst bir ilişki değil, mecburiyetin getirdiği dayatmanın kurnazca kullanımı sonucu olduğu iddiasıdır
 
Doğrusu Bay Beyazgül'ün, kendisinin üstünü çizdiğini çok iyi bilen Baydilli'nin de genç yaşına rağmen 40 yıllık siyasetçilere taş çıkaracak siyasi ahlak ve olgunluğunun ışığında, Beyazgül'ü sevdiğini sanmadığım gibi Beyazgül’e bunu bu olgunluğu sayesinde hissettirmediğini düşünüyorum
 
Başka bir iddiada odur ki, Beyazgül ailesinin bu dönemde öne çıkmış bazı bireylerinin Mehmet Kuş'a veSalih Ekinci' ye de tıpkı Abdullah Aksak kadar iyi bakmadığıdır!
 
Ama o artık Şanlıurfa Büyük Şehir Belediye Başkanıdır ve 4 yıl 3 ay katlanılacak, temsil ettiği makama saygı duyulacak adamdır...
 
Edindiğim kulis dedikodularındaki, iddiaya göre,  yaklaşan il başkanlığı değişim sürecinde her ne kadar İl başkanı Bahattin Yıldız' dan yana görünse de, perde gerisinde ondan kurtulma planları yapan Bay Beyazgül'ün bu planından dönmesinin altında yatan gerçek yakında patlayacağı şeklindedir!
 
Çünkü bu iddialarda dillendirilen gizemli belgelere dayalı ilişkilerin tıpkı ihanet kokan çakma evlilikler gibi uzun ömürlü olmadığıdır.!
 
Görünen o ki bu iddia doğruysa, bu durum bir durakta patlayacak ve o durak hızla yaklaşıyor!
 
Öte yandan, Bay Beyazgül, şimdilik mecburen “Bahattin Yıldız kalsın” demektedir ama genel merkezin bu süreçte dayatacağı yeni başka bir aday için de adeta halay çeker!
 
Son dönemlerde Kayseri de noterlik günlerinde tanışıklığı olan Özhaseki ile sıkı fıkı olan Bay Beyazgül'ün siyaset anlayışı; hizmet, vefa, Şanlıurfa aşkı değildir. Çünkü Bay Beyazgül’ün bu güne kadar sergilediği politik çalışmaları kamuoyunun nazarında hiç bir zaman şeffaf bir siyaset anlayışını olarak benimsenmedi!
 
Çünkü, Şanlıurfa Büyük Şehir Belediye Başkanı olarak kamuoyu önünde Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş'u sever gibi davranan Büyük Beyazgül öte yandan küçük Beyazgül'ün Kuş eleştirilerine karşı sessiz kalması da olabildiğince kafaları karıştıran bir durumdur.
 
Unutulmamalı ki; Şehre bütünü ile hükmetmek ve kendi güdümünde bir ismi getirmek için vali Abdullah Erin'i her fırsatta şikayet ettiği iddia edilen adamların Şanlıurfa ve Şanlıurfa halkına verecekleri bir şey olamaz.
 
Bu yaşanılar ortadayken, doğrusu Erin' in son dönem de Bay Zeynel ile kurduğu samimiyetinin, anladığım kadarı ile açıklanabilecek bir İzahı da yoktur.
 
Sayın Erin’e söylemek isterim ki; bu gereksiz ve abartılı yakınlığı Urfa kamuoyunda ciddi rahatsızlık ve derin bir hayal kırıklığı yaratmıştır.
 
Çünkü bütün Urfa Kamuoyu isotizm aktörlerinin Erin' i istemediğini ve göndermek için olağanüstü mücadele ettiğini bilmektedir.
 
İşte böyle bir ismin İsotizmin desteği ile belediye başkanı olduğu Şanlıurfa da, Nihat Çiftçi gibi deneyimli bir adamın siyahların ve kırsalın pısırık, sessiz kalışı yüzünden pes etmiştir.
 
Korkarım ki, bu gidişle, Bay Beyazgül bu yaklaşımına devam ettiği sürece, belediye başkanlığı yaptığı Şanlıurfa da hizmetin, barışın, huzurun gelme şansı kalmayacaktır!
 
Dokuz aydır kendisine yakın tuttuğu basına adeta para yağdırarak ayakta durduğu iddia edilen bir ismin bu şehre katacağı tek şey şehrin yirmi yıl geriye gitmesi olacaktır.
 
Demem o ki; Urfa’nın, kırsal kesim ve siyahların “Sarı İnek” hikâyesindeki akıbeti yaşamamaları için şapkalarını öne değil sofraya koyup yeniden ayağa kalkma vakti geldi de geçiyor bile...
 
Her ne kadar Ankara’da hali hazırda aktif siyasetin içinde olmasam da, şimdilik buradan görünen Urfa’yı bu yazı dizi ile aktarmaya çalıştım.

Gerçi Bitmedi ama şimdilik bitti diyelim!
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Necdet Durmaz
  2 ay önce
  Yazıyı yeni okudum ama seni tanımak gerek yiğit adam . herşey tam doğru bir şekilde söylemiş açıklamışsın helal olsun
 • Siyah Urfalı
  6 ay önce
  Siyaset açık planlar gizli karanlık eller urfa siyasetini ele geçirdi, Gazeteciler satın mı alındı veya gizli siyonist fetöcü yapı her tarafı kendine bağladı. vs vs çok şeyler söylenebilinir ama boşver, vurun köfteye, yiyin şıllığı....