İSOT LOBİSİ YİNE İŞ BAŞINDA
Ahin GÜNEŞ

Ahin GÜNEŞ

Yaz Dostum

İSOT LOBİSİ YİNE İŞ BAŞINDA

03 Ekim 2019 - 17:20

Ne zaman Urfa’da şehrin gelişimine yönelik önemli bir hamle bir adım atılmaya kalkınsa, malum İSOT LOBİSİ hemen devreye girer, kendi istediği yönde sonuçlandırmaya çalışır.
Şimdi bu lobi yine iş başında. Hem de Urfa için çok önemli bir konuda yani KENT KONSEYİ için yine diğer bileşenleri şehrin dinamiklerini izole ederek kendi projesini demokrasi dışı yöntemlerle hayata geçirme palanları yapıp sahada uygulamaya geçmekte.
Şimdi isterseniz ne yapmaya çalıştıklarını yazmaya çalışmadan önce; Kent Konseyi nedir neden bu kadar önemlidir onu kısaca açıklayalım, tanımlamasını yapalım:

KENT KONSEYİ NEDİR
Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Çalışma İlkeleri’ne dayanarak kurulmuş yapılardır bu doğrultuda kurulmuş sivil toplum kuruluşudur.
Peki, tam olarak bu ilkeler nelerdir.
Kuruluş amaçları;
“kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmektir”.
Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder.
Şimdi bu kısa açıklamadan sonra gelelim asıl konumuza; 31 Mart seçimleri öncesinde oluşturduğu çalışma ve algılarla, bir hayli kazanım sağlayan İsot Lobisi bu konseyin başkanlık seçiminde de yine klasik algı ve manevralarla bu seçime de müdahil olup, demokrasi ve çoğulcu katılım karşıtı adımlarını içeren planını devreye koyuyor.

İlk adım olarak ta, önce; Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanlık seçimi için,  genel kurul öncesi 27 Mayıs 2019 tarihinde üyelik yenileme çağrısında bulunuldu. 15 Haziran 2019 tarihinde ise çağrı sona ererek Bin 200 üyenin başvurusu alınmıştı. Fakat çağrının Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılmadığı gerekçesiyle başvurular iptal edilerek ileri bir tarihe ertelenmişti.

Derken, sonrasında bu ilan Büyükşehir Belediyesi tarafından basınla paylaşılmıyor, sadece belediyenin web sitesinde kimsenin pek dikkatini çekmeyecek bir yerde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı adına STK ve Muhtar İşleri Daire Başkanı Ali Ferhat Türkmen tarafından ilan ediliyordu.
Bununla da yetinilmiyor, merkez üç ilçe Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü ilçe belediyeleri dışında geriye kalan on ilçe belediyesi bu işe kasıtlı dâhil edilmiyordu. Oysa mevcut Kent Konseyi sadece il merkezini değil tüm ili kapsıyor.

Kent Konseyi’nin daha önce üyesi olan aralarında Şanlıurfa Gazeteciler Derneği, Şanlıurfa Barosu, Şanlıurfa İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Ticaret Borsası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Tabipler Odası, bütün Meclis Üyeleri gibi STK’lar yine bilinçli bir şekilde bu işin dışında tutuluyor.

Peki, bütün bunları kim bu hale getiriyor. Tabi ki yazının sonunda da açıklayacağımız İSOT LOBİSİ…
(İddia Odur ki) Bu işi bu duruma bu lobinin biri ayan beyan başkanı diğeri gölge başkan diye nitelendirilen eş başkanları getiriyor… Peki, kim bu iddia edilen iki başkan:
31 Mart yerel seçimlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Seçilen Zeynel Abidin Beyazgül, diğeri daha önce Özel İdare Genel Sekreterliği yapmış kardeşi Yüksek Mimar Uğur Beyazgül…
İlginç olan, seçildiği günden bu güne kadar, “Büyükşehir Her Yerde” şeklinde ilçelerin giriş ve çıkışlarına pankartlar astıran Başkan Beyazgül, Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatı ile Ceylanpınar, Viranşehir, Suruç, Bozova, Harran, Akçakale gibi birçok ilçelere hiç gezi, talep ve incelemelerde bulunmuyor.  
Ama Zeynel Abidin Beyazgül, Kent Konseyi seçimleri için özel bir çaba içerisine giriyor.  70 yaşını geçmiş emekli olmuş eğitimci Adil Saraç’ın başkan seçilmesi için kendisi ve kardeşi Uğur Beyazgül var gücü ile çaba sarf ediyorlar… Seçimde oy kullanacak, Sivil Toplum Kuruluşları Kamu Kurum ve söz sahibi kimseleri dar tutarak demokrasinin bileşenleri olan diğer STK, siyasi parti meslek odalarını dışarda bıraktırıyorlar.
Bu arada söz Adil Saraç’tan açılmışken şunu da atlamayalım. Her platformda Urfa için ölmeye hazır olduğunu dillendiren Adil Saraç; 2014 yılında, Celalettin Güvenç’in belediye başkanlığı, Z.Abidin Beyazgül'ün AK Parti il başkanlığı döneminde, Şanlıurfa Kurtuluş Savaşı'nda önemli yeri olan tarihi “Topçu Meydanı” isminin “Rabia Meydanı” olarak değişmesini gündeme getirip, çalışma başlatıp, halk tarafından kabul görmediği halde, belediye meclisi üyesi olarak ”Rabia Meydanı” olması için oy kullanmıştır. Ayrıca dönemin birçok iktidar partisi encümenini de bu yönde ikna etme yoluna gittiği için kamuoyunda bir sürü eleştiri almıştır.
 
Bütün bunların sebebi nedir? Beyazgül’ler neden bu çaba içine girmiştir?
Gözlemlerime dayanarak söylemek gerekirse, Başkan Beyazgül’ün AK Parti içindeki, yönetime, yeni oluşumlara müdahalesi, ilçeleri başkan sıfatı ile ziyaret etmemesi onların sorunlarına eğilmemesi, Kent Konseyi seçimlerine müdahalesinin altındaki sebep şudur:
Seçildiği günden itibaren Urfa’da kamuoyunun beklediği performansı ortaya koyamadığı, hep eleştiri konusu olduğu için, kendisini geçebilecek kapasiteye sahip, AK Parti içindeki (yönetimdeki) kadroları, Büyükşehir Bünyesindeki yetenekli donanımlı personelleri saf dışı bırakarak ve en son Kent Konseyi'nde dişine göre bir kimseyi başkanlık koltuğuna oturtarak kendisinin önüne geçmelerini engellemek içindir.
Bu engellemelerde başarılı olursa, sadece büyükşehir başkanlık koltuğunu değil, şehirin yönetiminde önemli olan AK Parti il başkanlık koltuğunu, kent konseyini, STK’ları tek başına çekip çevirecek, bir koltukta tek karpuz değil bir kamyon karpuz taşıyacak. Böylelikle de Ankara’ya kendisi olmazsa, Urfa olmayacağı mesajı vermiş olacak…

Ancak Sayın Başkanın unuttuğu,  bizimde şahsına ve temsil ettiği kuruma karşı bir kin ve ön yargımız olmadan şahsi olarak söyleyeceğimiz şudur: Sayın başkan sizin için belki zor olacak ama inanın siz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sayesinde o koltukta oturuyorsunuz. Erdoğan olmazsa, değil AK Parti’de her hangi bir parti veya bağımsız olarak bu şehirde bir arpa boyu ileri gidemezseniz…

Neyse; asıl konumuza dönelim…

Bir aksilik olmazsa, Şanlıurfa Kent Konseyi Genel Kurulu 05 Ekim 2019 Cumartesi günü saat: 14.00'de Şanlıurfa merkezdeki, Şair Nabi Kültür Merkezi'nde toplanacak, başkanını seçecek…
Bu konsey için iki isim aday olarak müracaat etmiş. Birincisi İSOT LOBİSİ’nin adayı 70 yaşındaki emekli eğitimci Adil Saraç, diğeri ise 1975 Urfa doğumlu Kamu Yönetimi Yüksek Lisans mezunu 44 yaşındaki yazar Mehmet Akbaş. Başka da aday yok. Çünkü seçime dair ortaya konulan sistemli çalışma başka kimselerin aday olmasına engel olacak şekilde dizayn edilmiş.


Bu seçim yapılır mı? Yapılmaz mı? İptal edilir mi? Edilmez mi? Bilemem. Ancak; sırf bir avuç insanın bir lobinin gücünü arkasına alarak bu kadar şehrin genleri ile oynayacak kadar gözlerini hırs bürümüş olmasını bu şehrin bir evladı olarak kabullenemeyeceğimi sessiz kalamayacağımı dile getirmek için bu yazıyı kaleme aldım.


2 milyonu aşkın nüfusa sahip bu şehirde, Kent Konseyi Seçimleri’nde en az 1200 delegenin oy kullanması gerekirken, özenle seçilmiş 247 delegenin oy kullanmasını sağlayacak zeminin sağlanmış olmasınadır yazımız…


Oysa;
Gönül isterdi ki, Türkiye’de en genç nüfusa sahip illerin başında gelen Urfa’da bu tür manevralar yerine büyükşehir belediye başkanı gençlerin yüreğine dokunabilseydi.
Gençlere yönelik istihdama dayalı projelerle ulusal medyada yer alsaydı. Onlarca aydın, akademik kariyere sahip bu şehrin evladı gençlerin Kent Konseyi Başkanlığı için yarışmasını sağlayacak girişimlerde bulunsaydı.


Urfa’daki yerel tv kanallarında belediyenin destekleri ile gençlere yönelik programlar yaptırsa, gençlik meclislerini aktif hale getirse Urfa’nın geleceğine ışık tutacak idealist gelecekte siyasette aktif rol alabilecek gençlerin keşfini sağlayacak çalışmalar yapsaydı.
Başını kuma gömen Devekuşu misali, kafasını merkez üç ilçe belediyesinden çıkarıp, diğer ilçelere de gitse incelemelerde, temaslarda bulunsa orda gençleri toplayıp projeler üretse, o ilçelerin sorunlarının çözümünü de sağlamak için çaba sarf etseydi…
 
Geç değil, Zaman halen var.
Umarım, Başkan Zeynel Abidin Beyazgül, bu söylemlerimizin kendisini hedefe koymadığımızı bu şehir için önünde bunları gerçekleştirecek zamanının olduğunu görür, adım atmaya başlar.
Yok “Bildiğimi okurum..” derse de. Bizde buna da saygı duyar, “buyurun okuyun.” der, bizde bildiğimiz gerçekleri yazmaya devam eder, halkın okumasını sağlarız…
 
Ne demişti 60 yıl önceki köşe yazısında, gazetecilik mesleğindeki ustam Naci İpek “BAŞKA URFA YOK…
Aşağıda yazıma başlarken işaret ettiğim İSOT LOBİSİ hakkındaki daha önceki yazılarımda ifade ettiğim açıklamamı ve olası Kent Konseyi seçiminde oy kullanacak STK’lar ve kurumların listesini sizlerle paylaşıyorum. Yazının sonunda sizlerle paylaşacağım isim listesinde; zaten eski Kent Konseyi Başkanlarına dikkatlice baktığınızda neden işin içinde İSOT LOBİSİ diye nitelendirme yaptığım daha iyi anlaşılacaktır.
Hayatı, doğruları ve Urfa’yı gerçekten seven herkese saygılarımla…


İsot Lobisi
Özellikle Urfa siyaseti ve ekonomisi söz konusu olduğunda herkesin sıklıkla duyduğu benimde kullandığım bir deyimdir İsot Lobisi.
Peki, nedir bu İsot Lobisi:
Bunlar kendilerini herkesin üstünde, Urfa’nın gerçek sahibi gibi gören, gücü ele geçirdiklerinde kendilerinden başka kimseye (sosyal anlamda) hayat hakkı tanımayan, soy isimleri farklı olsa da hepsi ( bir birinden kız alıp vererek ) akraba olan kendi rantlarını içeren (şehre dair) tüm planlarını İsot ağırlıklı sofralarda yapan kimselerdir. Kısacası tarihteki Tapınak Şövalyeleri’nin sembolü, nasıl ki yuvarlak masalar ise bunların ki de İsot ağırlıklı istişare sofralarıdır. 
Öyle ki; yaptıkları planlama ve programda bu toplantı sofralarında şehirdeki kadim olan diğer etnik kökenlilerin yeri ve söz hakkı yoktur. Varsa da kendi yaptırımlarını uygulamak adına rant sağlayarak sopa gücünü arkalarına alabilecekleri, kendileri ile aynı ahlaka sahip kimsedir.
Bundan dolayı da İsotçu olarak anılırlar…
 
İŞTE OY KULLANACAKLAR LİSTESİ:
 

KURUM ADI ADI SOYADI
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL
VALİ YRD. VEKİLİ (HALİLİYE KAYMAKAMI) VALİLİK ALİ YILMAZ
İL YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ ( VALİLİK) YASİN BÖLÜKTİMÜR
İDARE VE DENETİM MÜDÜRÜ (VALİLİK) İBRAHİM HALİ ASAR
İL PLANLAMA VE KOOR. MÜDÜRÜ (VALİLİK) M.SİNAN ÜNAL
İL SOSYAL ETUT VE PROJE MÜDÜRÜ (VALİLİK) ABDULKADİR AYKUT
İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ (VALİLİK) AYDIN ASLAN
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ (VALİLİK) ŞERAFETTİN TURAN
İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ (VALİLİK) MURAT ÇAKMAKLI
İL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ (VALİLİK) İSMAİL IŞIKDAĞ
İL GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR MÜDÜRÜ (VALİLİK) İ.HALİL ALP
ÜNİVERSİTELER  
HRÜ FEN EDABİYAT FAK. Doç.Dr. MAHMUT KAYA
HRÜ ZİRAAT FAK. Doç.Dr. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
NOTERLER  
ŞANLIURFA 4. NOTERİ EKREM ÇETİN
PARTİLER  
İYİ PARTİ M.BÜLENT DEMİR
SAADET PARTİSİ KASIM KARADAŞ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ MİKTAT AYDINLIK
DEMOKRAT PARTİ MUSTAFA POLAT
HÜR DAVA PARTİSİ EMİN ÖZASLAN
YENİDEN REFAH PARTİSİ İSMAİL YAVUZ
AK PARTİ VEHBİ BEYAZ
VAKIFLAR  
BİRLİK VAKFI ŞANLIURFA ŞUBESİ İBRAHİM HALİL KIZILELMA
BEDİÜZZAMAN EĞİTİM KÜLTÜR VE SANAT VAKFI MEHMET AKBAŞ
TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI ÖMER YEŞİLKAYA
ENSAR VAKFI ŞANLIURFA ŞUBESİ OSMAN MUTLU
 DOĞAL VARLIKLARI KORUMA VAKFI (TEMA) VEYSEL GÜNBATTI
ŞURKAV KÜLTÜR EĞİTİM SANAT VE ARAŞTIRMA VAKFI SELAMİ YILDIZ
HALİLİYE KÜLTÜR VE İLİM VAKFI BAHADDİN AKBOZ
ANADOLU KÜLTÜR VE BİLİM VAKFI ZEKİ KURT
SENDİKALAR  
HİZMET İŞ SENDİKASI 2.NOLU ŞB. BOZAN İZOL
ÖZGÜR EĞİTİM SEN BŞK. YRD. VEHBİ BOZDAĞ
MEMUR SEN İBRAHİM ÇOŞKUN
EĞİTİM BİR SEN M.FATİH HANPOLAT
SAĞLIK SEN ABDULKADİR YABİR
BÜRO MEMUR SEN VEDAT AKILLI
ENERJİ BİR-SEN ABDULLAH KARABABA
BEMBİR SEN MEHMET METİN ALOĞLU
DİYANET SEN MEHMET HADİ GÜNDÜZ
TOÇ BİR-SEN SALİH ŞITIL
ULAŞTIRMA MEMUR SEN TAHİR ÇİFTÇİ
EMEKLİ BİR-SEN MEHMET İMRE
BİRLİK HABER-SEN FAYIK DENİZ
BAYINDIR MEMUR-SEN ABDULLAH ERDİNÇ
KÜLTÜR MEMUR-SEN AYKUT HAKAN KUTLUHAN
EĞİTİM BİR SEN 2 NOLU ŞUBESİ (ÜNİVERSİTE) ABDULLAH TAŞTEKİN
GENÇ MEMUR SEN MEHMET VEYSİ BOZDAĞ
HİZMET İŞ SENDİKASI 1 NOLU ŞB. SEYDİ EYYÜPOĞLU
YOL İŞ-SEN ÖMER ŞITIL
TES İŞ-SEN ŞANLIURFA ŞUBESİ NİHAT ÇİÇEK
HAK İŞ-SEN SELİM GÜLSATAR
TÜRK EMEKLİ SEN RECAİ ÇELİK
TÜRKİYE KAMU SEN İL TEMSİLCİSİ HİKMET KARAKUŞ
ODALAR  
ŞANLIURFA ECZACILAR ODASI GÜRKAN BİLLURCU
TMMOB ŞEHİR PLANCILAR ODASI ŞANLIURFA İL TEMSİLCİLİĞİ MEHMET SELİM AÇAR
BAKKALAR VE BAYİLER ODASI HAMUT KIRBOĞA
ŞANLIURFA FIRINCILAR ODASI MEHMET EMİN KARAATLI
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLER ODASI (TMMOB) RIDVAN KARATOPRAK
ŞANLIURFA ŞIRACILAR VE KURUYEMİŞÇİLER ODASI AHMET ASLAN
ŞANLIURFA LOKANTACILAR KÖFTECİLER VE TATLICILAR ESNAF ODASI MEHMET KAÇAK
ŞANLIURFA ESNAF VE SANATKARLAR ODALAR BİRLİĞİ M.ŞEFİK BAKAY
ŞANLIURFA BERBERLER VE KUAFÖRLER ESNAF SANATKARLAR ODASI NEZİF KAYALAR
ŞANLIURFA RADYOCULAR VE TEKNİSYENLER ODASI EMİN FENERLİ
ŞANLIURFA MARANGOZLAR ESNAF VE SANATKARLAR ODASI MEHMET KARAKEÇİ
ŞANLIURFA TERZİLER ESNAF VE SANATKARLAR ODASI YASİN KÜÇÜK
ŞANLIURFA ZAHİRECİLER ODASI FERİDUN TURAN
ŞANLIURFA ESKİCİLER VE KAVAFLAR ODASI M.ALİ KARADAĞ
ŞANLIURFA BAKIRCILAR VE KALAYCILAR ODASI M.NURİ DEMİRÖZÜ
ŞANLIURFA OTO YEDEK PARÇALARI ESNAF VE SANTKARLAR ODASI FUAT ÇAKMAK
ŞANLIURFA MANİFATURACILAR VE TUHAFİYECİLER ODASI M. YAŞAR TÜRKMENOĞLU
ŞANLIURFA PARFÜMERİ VE BUJİTERİCİLERİ ODASI HÜSEYİN ÇADIRCI
ŞANLIURFA KONFEKSİYONCULAR ODASI. NURİ KÖMÜRCÜOĞLU
ŞANLIURFA KASAPLAR ODASI ABBAS TUMBUL
ŞANLIURFA KUNDURACILAR VE SAYACILAR ODASI M.REMZİ AKGÜL
ŞANLIURFA HIZARCILAR VE KAVAKÇILAR ODASI HÜSEYİN AKBIYIK
ŞANLIURFA EV EŞYALARI ALICILAR VE SATICILAR ODASI ADNAN HAKTANKAÇMAZ
ŞANLIURFA ZÜCCACİYECİLER ODASI İSMAİL İPEKSEVER
ŞANLIURFA KAHVECİLER VE ÇAYCILAR ODASI MURAT TUZLU
ŞANLIURFA TÜM EMLAKÇILAR ODASI (ŞUTEM) SELEHATTİN TOKMAK
TMMOB MİMARLAR ODASI FERHAT KARADAĞ
ŞANLIURFA ŞÖFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI MAHMUT ALKAN
ŞANLIURFA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI (SMMMO) MUSTAFA KARADAĞ
ŞANLIURFA BÖLGESEL TURİST REHBERLER ODASI MÜSLÜM ÇOBAN
DERNEKLER  
ŞANLIURFA AİLE BÜTÜNLÜĞÜ EĞİTİM DAYANIŞMA VE YRD. DERNEĞİ (ŞABED) EMİNE ÇAKMAK
DOĞAN TEAKWONDO GENÇLİK VE SPOR DERNEĞİ ABDULKADİR DOĞAN
ASRIN İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASRİAD) MAHMUT POLAT
İLİM YAYMA CEMİYETİ ŞANLIURFA ŞUBESİ CÜNEYD YAVUZ
URFA ÇALIŞMA GRUBU DERNEĞİ İSMAİL RÜŞTÜ ÖCAL
KARAKÖPRÜ MÜTEAHİTLER VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ MUHARREM AYDIN
ŞANLIURFA BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ MEHMET EMİN ŞEKER
ŞANLIURFA GELİŞİM SPOR KULUBÜ DERNEĞİ ÜMİT BALTA
GÜZEL SANATLAR VE SANATÇILARI DERNEĞİ M.FUAT KÜRKÇÜOĞLU
GENÇ YÜKŞELİŞ HAREKETİ KÜLTÜR YRD. VE DAYANIŞMA DERNEĞİ MUSTAFA DÖRTBUDAK
URFA FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ (URFOD) BÜNYAMİN ÇADIRCI
TÜRKİYE BEYAZAY SAİT KOYUNCU
ŞANLIURFA BASINÇLI SULAMA SİSTEMLERİ DAMLA VE YAĞMURLAMA BAYİLERİ VEYSİ KARABULUT
 ŞANLIURFA TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK DERNEĞİ SABİHA KARABULUT
YEDİ BAŞAK İNSANİ YARDIM DERNEĞİ VEDAT SAVAŞ
ŞANLIURFA İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ İNSANİ YARDIM DERNEĞİ MAHMUT ASLAN
ŞANLIURFA DOST MECLİSİ EĞT. KÜLTÜR SOS. YARDIMLAŞMA DERNEĞİ İBRAHİM TORU
BİREYSEL VE TOPLUMSAL GELİŞİM DERNEĞİ ŞÜKRİYE NESRİN İNAN
AKİL GENÇLER ŞANLIURFA DERNEĞİ KAMİL ŞİŞ
RUHA-DER İBRAHİM TANRIVERDİ
MİSİAD ÖMER AĞ
FİKİR MASASI SERHAT GERGER
UMUT KERVANI MAHMUT ÇELİK
DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR DERNEĞİ ŞANLIURFA TEMSİLCİSİ (DBBD) EMRAH OĞUZ
CİHANNÜMA DERNEĞİ EYYÜP AZLAL
ŞANLIURFA SOSYOLOJİ M.EMİN TEKBAŞ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ CUMA AĞAÇ
SAĞLIK ÇALIŞANLAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ SALİH ÇOBAN
TÜRKMENLER DERNEĞİ HASAN ÇAY
ŞANLIURFA İL HİZ. DESTEKLEME YAŞATMA VE GÜÇLENDİRME DERNEĞİ HALİL İBRAHİM KILIÇ
ŞANLIURFA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (DENİZ FENERİ) OSMAN GEREM
SİVAS RAVZA DERNEĞİ ŞANLIURFA İL TEMSİLCİ ABDULGANİ OLAMAZ
ŞANLIURFA HALİL-UR RAHMAN İSLAM ÜNİVERSİTESİ KURMA DERNEĞİ MEHMET İHSAN ÇERMİKLİ
FETİH CAMİSİ KÜLLİYE VE KURAN KURSU YAPTRIMA VE YAŞATMA DERNEĞİ HİLMİ ÇAKMAK
AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE ŞANLIURFAYI TANITMA DERNEĞİ AHMET YILDIRIM
ŞANLIURFA GAZETECİLER DERNEĞİ VEYSEL POLAT
RABİA EĞT. KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ MAHMUT ÇARTUK
ŞANLIURFA ÇÖLYAK EĞT. KÜLTÜR YRD. VE DAYANIŞMA DERNEĞİ HASAN DOĞAN
KİLİT TAŞI FEDARASYONU M.ADİL SARAÇ
GÜNYÜZÜ EĞİTİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İSMAİL UMUT
ULUSLAR ARASI YAZARLAR SANATÇILAR ARAŞTIRMACI GAZETECİLER (UYSAD) CUMA HÜNDÜR
FENİLKETONÜRİ DERNEĞİ (PKU) MUSTAFA ÇİFTÇİ
ŞANLIURFA SSPE HASTALIKLARI YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İSA ÇETİNKAYA
ŞANLIURFA OMURİLİK FERÇLİLERİ İSTİHDAM DERNEĞİ SERVET DAĞ
TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞİ ŞANLIURFA ŞUBE BAŞKANLIĞI İ.HALİL SEZGİN
ŞANLIURFA KÜLTÜREL MİRASI KORUMA DERNEĞİ FATİH ÖZDEMİR
KIRSAL'LA SOSYAL EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIM DERNEĞİ MEHMET KARAKUŞLU
GENÇLİK VE İHSAN İNSANİ YARDIM DERNEĞİ ABDULKADİR AKYILDIZ
BİR UMUT DERNEĞİ MUSTAFA YÜCEL
HEMOLOFİ DERNEĞİ ALİ YILDIRIM
ATMANİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ MUSTAFA ÇELİK
MUHACİRLER YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ TAHİR KARAHAN
ŞUTİM PERAKENDİCİLER DERNEĞİ BAŞKANLIĞI HALİL KORKMAZ
ŞANLIURFA SEBZE VE MEYVE KOMİSYONCULAR DERNEĞİ FARUK AKBAŞ
İYİLİK DERYASI İNSANİ YARDIM DERNEĞİ İ.HALİL KARAKUŞ
ŞANLIURFA GIDA TOPTANCILAR DERNEĞİ MEHMET EMİN DEMİREL
AKADEMİK BİRLİK DERNEĞİ M. YAŞAR DÖRTBUDAK
ASİYANLILAR SOSYAL VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ HAÇİM GÜÇ
YENİLİKÇİ ATMANLAR DERNEĞİ MURAT ATMANOĞLU
BAĞIMSIZ YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ (BAYŞAD) SALİH BENCİK
İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ BŞK MUSTAFA ÖNAL
ŞANLIURFA SANTRANÇ EĞİTİM VE GELİŞİM DERNEĞİ HALUK MURAT ÖZAKINCI
TÜRK KIZILAY HALİLİYE ŞUBESİ MEHMET KENKEŞ
ORTOPEDİK ENGELLİLE DERNEĞİ HÜSEYİN ŞAT
AHİLİK HAKİKAT İLİMLERİ DERNEĞİ M.MURAT TAPLAMACI
DOĞAN YILDIZ SPOR KULUBÜ DERNEĞİ ADNAN YÜKSELİR
HALEPLİ BAHÇE KARŞIYAKA SPOR KULUBÜ DERNEĞİ İBRAHİM HALİL DURMAZ
ÖNDER İHL'LİLER DERNEĞİ ABDURRAHMAN KIRIKÇI
KARAKÖPRÜ GÜZELŞEHİR SPOR KULUBÜ SALİH KELLEOĞLU
KARAKÖPRÜ NARLIDERE SPOR KULUBÜ M.MURAT AKTAŞOĞLU
KARAKÖPRÜ SPOR KULUBÜ DERNEĞİ Y.EMRE AKTAŞOĞLU
ŞANLIURFA GÜZEL SANATLARI DESTEKLEME DERNEĞİ OSMAN TAPLAMACI
ŞANLIURFA MİRASI KORUMA DERNEĞİ BURHAN AKAR
ORTAK PAYDA DERNEĞİ FATİH KAYRAL
BAŞARI VE KALKINDIRMA DERNEĞİ AYSEL BİLİR
RUHA KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİ GÜLCAN BEBE
UMUT IŞIĞI KADIN DERNEĞİ BEDRİYE NARİN
NEVBAHAR EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ MAHMUDE ERGİN
ŞANLIURFA SİVİL KADINLAR DERNEĞİ SAFİYE AĞADAYI
SULTAN EĞİTİM BİLİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ GÜLTEN BALCI
ŞANLIURFA ADIYAMANLILAR EĞİTİM KÜLTÜR VE SOSYAL DERNEĞİ MEHMET KARATAŞ
ELBİRLİĞİ EĞİTİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE KALKINMA DERNEĞİ HANDAN KARATAŞ
ŞANLIURFA MATBACILAR DERNEĞİ BAKIR ÖKKAŞ
ŞANLIURFA FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ AHMET SUVAROĞLU
13 BÖLGE SOSYAL GELİŞİM VE EĞLENCE DERNEĞİ MUSA POLAT
ŞANLIURFA KIRMIZ ET ÜRETİCİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ AZİZ ÇELİK
MEDYA YAZARLAR BİRLİĞİ DERNEK MEHMET EMİN KUŞ
RIŞVANLILAR KÜLTÜR EĞİTİM VE DAYANIŞMA DERNEĞİ YUSUF AKTAŞOĞLU
ANADOLU ASLANLARI İŞADAMLARI DERNEĞİ MEHMET RECEP UĞUR
TÜM SANAYİ İŞ ADAMALRI DERNEĞİ (TÜMSİAD) SADIK SADE
MİLLİ TÜRK TALEBE BİRLİĞİ DERNEĞİ OSMAN GÜZEL
SÜLEYMANİYE EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ MEHMET BALIKÇI
EYVAN KÜLTÜR EĞİTİM VE SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ MÜSLÜM TAŞ
ANAZ EĞİTİM KÜLTÜR VE SOSYAL DAYANIŞMA DERNEĞİ MUSTAFA ARSLAN
GENÇ UFUKLAR EĞİTİM BİLİM KÜLTÜR SANAT VE GENÇLİK KULUBÜ DERNEĞİ FEYSAL İNCİ
KARAKÖPRÜ İZCİLİK GENÇLİK VE SPOR KULUBÜ DERNEĞİ MEHMET ÇİÇEK
GÜNEYDOĞU MEDİKALCI'LAR DERNEĞİ AHMET BULUT
YAKUBİYE EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ MÜSLÜM YILDIZ
YEŞİLAY ŞANLIURFA ŞUBESİ DERNEĞİ MUHARREM ÇELİK
YENİŞEHİRSPOR KULUBÜ DERNEĞİ MEHMET EMİN KAYDI
SAMAK SPOR KULUBÜ DERNEĞİ CELAL SAMAK
KARTAL GÜCÜ SPOR KULUBÜ DERNEĞİ MURAT CANBEYLİ
REHA GENÇLİK SPOR DERNEĞİ HABİB KAVAK
ANADOLU SPOR YAZARLARI DERNEĞİ MEHMET AĞASLAN
TİCARET VE EKONOMİ KULUBÜ DERNEĞİ M.EMİN BOZ
KALKINMA AKADEMİSİ DERNEĞİ HALİT EMRE BÜYÜKBUDAK
GENÇ GİRİŞİMCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ FERİDUN BÜLBÜL
ŞANLIURFA ASİSPOR KULUBÜ DERNEĞİ NİHAT ÇAKIR
OKÇULUK SPOR KULUBÜ DERNEĞİ MURAT ALKAN
TÜRKİYE FUTBOL SAHA KOMİSERLERİ DERNEK ABDULLAH CANBEYLİ
EDASSA BİLEK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ ABDULLAH DURMUŞ
UHUD SEFA SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ ŞEHMUS GÜLTEKİN
AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDARASYONU İBRAHİM DEMİRKAN
ANADOLU GENÇLİK SPOR KULUBÜ DERNEĞİ SAİT AKDAĞ
KENDİRSPOR KULÜP DERNEĞİ DERNEĞİ MEHMET OLĞAÇ
KARACADAĞ GENÇİLİK KÜLTÜR VE SPOR KULUBÜ DERNEĞİ( KAGES) M.EMİN ATTAR
GENÇ KARAKEÇİLİLER SPOR DERNEĞİ MEHMET ALİ SUBAY
KOSANLAR SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ MEHMET EDE
URFA KEÇE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ İBRAHİM TEKATLI
YILDIRIMGÜCÜ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ MUSTAFA ARIKAN
ŞEYHKİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ŞÜKRÜ KESKİN BIÇAK
ŞEYHANLILAR FEDARASYONU MURAT BASYAN
KOTANLAR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ SELAHADİN KAYĞAN
ÇAMLIDERE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ HALİT KAYA
RECEBİ SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ M.EMİN YILDIZ
HZ. HAMZA SOSYAL YARDIMLAŞMA VE EĞİTİM DERNEĞİ ÜMİT HANCA
TÜRKİYE FUTBOL ADAMLARI DERNEĞİ ŞANLIURFA ŞUBESİ MUSTAFA TOKMAK
SEYH HAYDARİ ŞEYHANLI YARD. VE DAY. DERNEĞİ İZETTİN KAYA
KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ DİLŞAH BEYAZ ÖZTÜRKMEN
YETİM VE ÖKSÜZ DERNEĞİ (AY IŞIĞIM) BAKIR TENEKECİ
MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ ( MÜSİAD) MAHMUT SAATÇI
ŞANLIURFA GENÇLİK VİZYONU DERNEĞİ MUSTAFA PAKIR
ŞANLIURFA İLİ KÜLTÜRÜ SANATI SPORU YAŞATMA DERNEĞİ ALİ KAPLAN
SİYER-DER AHMET DEDECAN
HALİM-DER MURAT MÜJDECİ
MUHTARLAR (HALİLİYE)  
ERTUĞRUL GAZİ MAHALLESİ İ.HALİL HAKTANKAÇMAZ
ŞAİR NABİ MAHALLESİ HÜSEYİN ÇİÇEK
ULUBATLI MAHALLESİ FETHİ KAYA
İMAM BAKIR MAHALLESİ İMAM DENİZ
BAMYASUYU MAHALLESİ MUSTAFA BAĞIŞ
MİMAR SİNAN MAHALLESİ İSMAİL DAĞBAŞI
ERNEBİ MAHALLESİ MEHMET DENİZ
KONAK MAHALLESİ MUSTAFA KAYA
DİKME MAHALLESİ MUSTAFA KARA
MUHTARLAR(KARAKÖPRÜ)  
KIZILBURÇ MAHALLESİ MAHMUT AKBAŞ
ALİBABA MAHALLESİ MEHMET ASLAN
KORUKEZEN MAHALLESİ MEHMET ÇİFTÇİ
BÜYÜKKARGILI MAHALLESİ OSMAN KILIÇ
KÜLAFLI MAHALLESİ AHMET BADILLI
MUHTARLAR(EYYÜBİYE)  
BUHARA MAHALLESİ İBRAHİM DEMİR
DİREKLİ MAHALLESİ MEHMET KESTOP
HAYATİ HARRANİ FETHİ KAYA
BEYKAPISI MAHALLESİ İSMAİL ŞAHAP
KURTULUŞ MAHALLESİ HALİL FELHAN
YENİ MAHALLE MAHALLESİ HÜSEYİN KORKMAZ
BAYRAKLI MAHALLESİ NURETTİN ASLANLI
YANIKÇÖĞÜR MAHALLESİ CEMAL GÜNBEĞİ
KIRKMAĞARA MAHALLESİ NEDİM POLAT
KENT KONSEYİ ESKİ BAŞKANLARI  
ENGELLİ MECLİS BAŞKANI AHMET TÜYSÜZ
ESKİ KENT KONSEYİ BAŞKANI ABDURRAHMAN N. YETKİN
ESKİ KENT KONSEYİ BAŞKANI ERKAN SÖZEN
ESKİ KENT KONSEYİ BAŞKANI YUSUF SABRİ DİŞLİ
ESKİ KENT KONSEYİ BAŞKANI NİHAT TAŞ
GENÇLİK MECLİS BAŞKANI ORHAN GAZİ KAYA
KADIN MECLİS BAŞKANI MAHMUDE ERGİN

YORUMLAR

  • 0 Yorum