Ahin GÜNEŞ

Ahin GÜNEŞ

Yaz Dostum

İSOT LOBİSİ YİNE İŞ BAŞINDA

03 Ekim 2019 - 17:20 - Güncelleme: 04 Ekim 2019 - 15:31

Ne zaman Urfa’da şehrin gelişimine yönelik önemli bir hamle bir adım atılmaya kalkınsa, malum İSOT LOBİSİ hemen devreye girer, kendi istediği yönde sonuçlandırmaya çalışır.
Şimdi bu lobi yine iş başında. Hem de Urfa için çok önemli bir konuda yani KENT KONSEYİ için yine diğer bileşenleri şehrin dinamiklerini izole ederek kendi projesini demokrasi dışı yöntemlerle hayata geçirme palanları yapıp sahada uygulamaya geçmekte.
Şimdi isterseniz ne yapmaya çalıştıklarını yazmaya çalışmadan önce; Kent Konseyi nedir neden bu kadar önemlidir onu kısaca açıklayalım, tanımlamasını yapalım:

KENT KONSEYİ NEDİR
Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Çalışma İlkeleri’ne dayanarak kurulmuş yapılardır bu doğrultuda kurulmuş sivil toplum kuruluşudur.
Peki, tam olarak bu ilkeler nelerdir.
Kuruluş amaçları;
“kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmektir”.
Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder.
Şimdi bu kısa açıklamadan sonra gelelim asıl konumuza; 31 Mart seçimleri öncesinde oluşturduğu çalışma ve algılarla, bir hayli kazanım sağlayan İsot Lobisi bu konseyin başkanlık seçiminde de yine klasik algı ve manevralarla bu seçime de müdahil olup, demokrasi ve çoğulcu katılım karşıtı adımlarını içeren planını devreye koyuyor.

İlk adım olarak ta, önce; Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanlık seçimi için,  genel kurul öncesi 27 Mayıs 2019 tarihinde üyelik yenileme çağrısında bulunuldu. 15 Haziran 2019 tarihinde ise çağrı sona ererek Bin 200 üyenin başvurusu alınmıştı. Fakat çağrının Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılmadığı gerekçesiyle başvurular iptal edilerek ileri bir tarihe ertelenmişti.

Derken, sonrasında bu ilan Büyükşehir Belediyesi tarafından basınla paylaşılmıyor, sadece belediyenin web sitesinde kimsenin pek dikkatini çekmeyecek bir yerde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı adına STK ve Muhtar İşleri Daire Başkanı Ali Ferhat Türkmen tarafından ilan ediliyordu.
Bununla da yetinilmiyor, merkez üç ilçe Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü ilçe belediyeleri dışında geriye kalan on ilçe belediyesi bu işe kasıtlı dâhil edilmiyordu. Oysa mevcut Kent Konseyi sadece il merkezini değil tüm ili kapsıyor.

Kent Konseyi’nin daha önce üyesi olan aralarında Şanlıurfa Gazeteciler Derneği, Şanlıurfa Barosu, Şanlıurfa İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Ticaret Borsası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Tabipler Odası, bütün Meclis Üyeleri gibi STK’lar yine bilinçli bir şekilde bu işin dışında tutuluyor.

Peki, bütün bunları kim bu hale getiriyor. Tabi ki yazının sonunda da açıklayacağımız İSOT LOBİSİ…
(İddia Odur ki) Bu işi bu duruma bu lobinin biri ayan beyan başkanı diğeri gölge başkan diye nitelendirilen eş başkanları getiriyor… Peki, kim bu iddia edilen iki başkan:
31 Mart yerel seçimlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Seçilen Zeynel Abidin Beyazgül, diğeri daha önce Özel İdare Genel Sekreterliği yapmış kardeşi Yüksek Mimar Uğur Beyazgül…
İlginç olan, seçildiği günden bu güne kadar, “Büyükşehir Her Yerde” şeklinde ilçelerin giriş ve çıkışlarına pankartlar astıran Başkan Beyazgül, Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatı ile Ceylanpınar, Viranşehir, Suruç, Bozova, Harran, Akçakale gibi birçok ilçelere hiç gezi, talep ve incelemelerde bulunmuyor.  
Ama Zeynel Abidin Beyazgül, Kent Konseyi seçimleri için özel bir çaba içerisine giriyor.  70 yaşını geçmiş emekli olmuş eğitimci Adil Saraç’ın başkan seçilmesi için kendisi ve kardeşi Uğur Beyazgül var gücü ile çaba sarf ediyorlar… Seçimde oy kullanacak, Sivil Toplum Kuruluşları Kamu Kurum ve söz sahibi kimseleri dar tutarak demokrasinin bileşenleri olan diğer STK, siyasi parti meslek odalarını dışarda bıraktırıyorlar.
Bu arada söz Adil Saraç’tan açılmışken şunu da atlamayalım. Her platformda Urfa için ölmeye hazır olduğunu dillendiren Adil Saraç; 2014 yılında, Celalettin Güvenç’in belediye başkanlığı, Z.Abidin Beyazgül'ün AK Parti il başkanlığı döneminde, Şanlıurfa Kurtuluş Savaşı'nda önemli yeri olan tarihi “Topçu Meydanı” isminin “Rabia Meydanı” olarak değişmesini gündeme getirip, çalışma başlatıp, halk tarafından kabul görmediği halde, belediye meclisi üyesi olarak ”Rabia Meydanı” olması için oy kullanmıştır. Ayrıca dönemin birçok iktidar partisi encümenini de bu yönde ikna etme yoluna gittiği için kamuoyunda bir sürü eleştiri almıştır.
 
Bütün bunların sebebi nedir? Beyazgül’ler neden bu çaba içine girmiştir?
Gözlemlerime dayanarak söylemek gerekirse, Başkan Beyazgül’ün AK Parti içindeki, yönetime, yeni oluşumlara müdahalesi, ilçeleri başkan sıfatı ile ziyaret etmemesi onların sorunlarına eğilmemesi, Kent Konseyi seçimlerine müdahalesinin altındaki sebep şudur:
Seçildiği günden itibaren Urfa’da kamuoyunun beklediği performansı ortaya koyamadığı, hep eleştiri konusu olduğu için, kendisini geçebilecek kapasiteye sahip, AK Parti içindeki (yönetimdeki) kadroları, Büyükşehir Bünyesindeki yetenekli donanımlı personelleri saf dışı bırakarak ve en son Kent Konseyi'nde dişine göre bir kimseyi başkanlık koltuğuna oturtarak kendisinin önüne geçmelerini engellemek içindir.
Bu engellemelerde başarılı olursa, sadece büyükşehir başkanlık koltuğunu değil, şehirin yönetiminde önemli olan AK Parti il başkanlık koltuğunu, kent konseyini, STK’ları tek başına çekip çevirecek, bir koltukta tek karpuz değil bir kamyon karpuz taşıyacak. Böylelikle de Ankara’ya kendisi olmazsa, Urfa olmayacağı mesajı vermiş olacak…

Ancak Sayın Başkanın unuttuğu,  bizimde şahsına ve temsil ettiği kuruma karşı bir kin ve ön yargımız olmadan şahsi olarak söyleyeceğimiz şudur: Sayın başkan sizin için belki zor olacak ama inanın siz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sayesinde o koltukta oturuyorsunuz. Erdoğan olmazsa, değil AK Parti’de her hangi bir parti veya bağımsız olarak bu şehirde bir arpa boyu ileri gidemezseniz…

Neyse; asıl konumuza dönelim…

Bir aksilik olmazsa, Şanlıurfa Kent Konseyi Genel Kurulu 05 Ekim 2019 Cumartesi günü saat: 14.00'de Şanlıurfa merkezdeki, Şair Nabi Kültür Merkezi'nde toplanacak, başkanını seçecek…
Bu konsey için iki isim aday olarak müracaat etmiş. Birincisi İSOT LOBİSİ’nin adayı 70 yaşındaki emekli eğitimci Adil Saraç, diğeri ise 1975 Urfa doğumlu Kamu Yönetimi Yüksek Lisans mezunu 44 yaşındaki yazar Mehmet Akbaş. Başka da aday yok. Çünkü seçime dair ortaya konulan sistemli çalışma başka kimselerin aday olmasına engel olacak şekilde dizayn edilmiş.


Bu seçim yapılır mı? Yapılmaz mı? İptal edilir mi? Edilmez mi? Bilemem. Ancak; sırf bir avuç insanın bir lobinin gücünü arkasına alarak bu kadar şehrin genleri ile oynayacak kadar gözlerini hırs bürümüş olmasını bu şehrin bir evladı olarak kabullenemeyeceğimi sessiz kalamayacağımı dile getirmek için bu yazıyı kaleme aldım.


2 milyonu aşkın nüfusa sahip bu şehirde, Kent Konseyi Seçimleri’nde en az 1200 delegenin oy kullanması gerekirken, özenle seçilmiş 247 delegenin oy kullanmasını sağlayacak zeminin sağlanmış olmasınadır yazımız…


Oysa;
Gönül isterdi ki, Türkiye’de en genç nüfusa sahip illerin başında gelen Urfa’da bu tür manevralar yerine büyükşehir belediye başkanı gençlerin yüreğine dokunabilseydi.
Gençlere yönelik istihdama dayalı projelerle ulusal medyada yer alsaydı. Onlarca aydın, akademik kariyere sahip bu şehrin evladı gençlerin Kent Konseyi Başkanlığı için yarışmasını sağlayacak girişimlerde bulunsaydı.


Urfa’daki yerel tv kanallarında belediyenin destekleri ile gençlere yönelik programlar yaptırsa, gençlik meclislerini aktif hale getirse Urfa’nın geleceğine ışık tutacak idealist gelecekte siyasette aktif rol alabilecek gençlerin keşfini sağlayacak çalışmalar yapsaydı.
Başını kuma gömen Devekuşu misali, kafasını merkez üç ilçe belediyesinden çıkarıp, diğer ilçelere de gitse incelemelerde, temaslarda bulunsa orda gençleri toplayıp projeler üretse, o ilçelerin sorunlarının çözümünü de sağlamak için çaba sarf etseydi…
 
Geç değil, Zaman halen var.
Umarım, Başkan Zeynel Abidin Beyazgül, bu söylemlerimizin kendisini hedefe koymadığımızı bu şehir için önünde bunları gerçekleştirecek zamanının olduğunu görür, adım atmaya başlar.
Yok “Bildiğimi okurum..” derse de. Bizde buna da saygı duyar, “buyurun okuyun.” der, bizde bildiğimiz gerçekleri yazmaya devam eder, halkın okumasını sağlarız…
 
Ne demişti 60 yıl önceki köşe yazısında, gazetecilik mesleğindeki ustam Naci İpek “BAŞKA URFA YOK…
Aşağıda yazıma başlarken işaret ettiğim İSOT LOBİSİ hakkındaki daha önceki yazılarımda ifade ettiğim açıklamamı ve olası Kent Konseyi seçiminde oy kullanacak STK’lar ve kurumların listesini sizlerle paylaşıyorum. Yazının sonunda sizlerle paylaşacağım isim listesinde; zaten eski Kent Konseyi Başkanlarına dikkatlice baktığınızda neden işin içinde İSOT LOBİSİ diye nitelendirme yaptığım daha iyi anlaşılacaktır.
Hayatı, doğruları ve Urfa’yı gerçekten seven herkese saygılarımla…


İsot Lobisi
Özellikle Urfa siyaseti ve ekonomisi söz konusu olduğunda herkesin sıklıkla duyduğu benimde kullandığım bir deyimdir İsot Lobisi.
Peki, nedir bu İsot Lobisi:
Bunlar kendilerini herkesin üstünde, Urfa’nın gerçek sahibi gibi gören, gücü ele geçirdiklerinde kendilerinden başka kimseye (sosyal anlamda) hayat hakkı tanımayan, soy isimleri farklı olsa da hepsi ( bir birinden kız alıp vererek ) akraba olan kendi rantlarını içeren (şehre dair) tüm planlarını İsot ağırlıklı sofralarda yapan kimselerdir. Kısacası tarihteki Tapınak Şövalyeleri’nin sembolü, nasıl ki yuvarlak masalar ise bunların ki de İsot ağırlıklı istişare sofralarıdır. 
Öyle ki; yaptıkları planlama ve programda bu toplantı sofralarında şehirdeki kadim olan diğer etnik kökenlilerin yeri ve söz hakkı yoktur. Varsa da kendi yaptırımlarını uygulamak adına rant sağlayarak sopa gücünü arkalarına alabilecekleri, kendileri ile aynı ahlaka sahip kimsedir.
Bundan dolayı da İsotçu olarak anılırlar…
 
İŞTE OY KULLANACAKLAR LİSTESİ:
 

KURUM ADIADI SOYADIBÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL VALİ YRD. VEKİLİ (HALİLİYE KAYMAKAMI) VALİLİK ALİ YILMAZ İL YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ ( VALİLİK) YASİN BÖLÜKTİMÜR İDARE VE DENETİM MÜDÜRÜ (VALİLİK) İBRAHİM HALİ ASAR İL PLANLAMA VE KOOR. MÜDÜRÜ (VALİLİK) M.SİNAN ÜNAL İL SOSYAL ETUT VE PROJE MÜDÜRÜ (VALİLİK) ABDULKADİR AYKUT İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ (VALİLİK) AYDIN ASLAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ (VALİLİK) ŞERAFETTİN TURAN İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ (VALİLİK) MURAT ÇAKMAKLI İL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ (VALİLİK) İSMAİL IŞIKDAĞ İL GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR MÜDÜRÜ (VALİLİK) İ.HALİL ALPÜNİVERSİTELER  HRÜ FEN EDABİYAT FAK. Doç.Dr. MAHMUT KAYA HRÜ ZİRAAT FAK. Doç.Dr. ALİ RIZA ÖZTÜRKMENNOTERLER  ŞANLIURFA 4. NOTERİ EKREM ÇETİNPARTİLER  İYİ PARTİ M.BÜLENT DEMİR SAADET PARTİSİ KASIM KARADAŞ CUMHURİYET HALK PARTİSİ MİKTAT AYDINLIK DEMOKRAT PARTİ MUSTAFA POLAT HÜR DAVA PARTİSİ EMİN ÖZASLAN YENİDEN REFAH PARTİSİ İSMAİL YAVUZ AK PARTİ VEHBİ BEYAZVAKIFLAR  BİRLİK VAKFI ŞANLIURFA ŞUBESİ İBRAHİM HALİL KIZILELMA BEDİÜZZAMAN EĞİTİM KÜLTÜR VE SANAT VAKFI MEHMET AKBAŞ TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI ÖMER YEŞİLKAYA ENSAR VAKFI ŞANLIURFA ŞUBESİ OSMAN MUTLU  DOĞAL VARLIKLARI KORUMA VAKFI (TEMA) VEYSEL GÜNBATTI ŞURKAV KÜLTÜR EĞİTİM SANAT VE ARAŞTIRMA VAKFI SELAMİ YILDIZ HALİLİYE KÜLTÜR VE İLİM VAKFI BAHADDİN AKBOZ ANADOLU KÜLTÜR VE BİLİM VAKFI ZEKİ KURTSENDİKALAR  HİZMET İŞ SENDİKASI 2.NOLU ŞB. BOZAN İZOL ÖZGÜR EĞİTİM SEN BŞK. YRD. VEHBİ BOZDAĞ MEMUR SEN İBRAHİM ÇOŞKUN EĞİTİM BİR SEN M.FATİH HANPOLAT SAĞLIK SEN ABDULKADİR YABİR BÜRO MEMUR SEN VEDAT AKILLI ENERJİ BİR-SEN ABDULLAH KARABABA BEMBİR SEN MEHMET METİN ALOĞLU DİYANET SEN MEHMET HADİ GÜNDÜZ TOÇ BİR-SEN SALİH ŞITIL ULAŞTIRMA MEMUR SEN TAHİR ÇİFTÇİ EMEKLİ BİR-SEN MEHMET İMRE BİRLİK HABER-SEN FAYIK DENİZ BAYINDIR MEMUR-SEN ABDULLAH ERDİNÇ KÜLTÜR MEMUR-SEN AYKUT HAKAN KUTLUHAN EĞİTİM BİR SEN 2 NOLU ŞUBESİ (ÜNİVERSİTE) ABDULLAH TAŞTEKİN GENÇ MEMUR SEN MEHMET VEYSİ BOZDAĞ HİZMET İŞ SENDİKASI 1 NOLU ŞB. SEYDİ EYYÜPOĞLU YOL İŞ-SEN ÖMER ŞITIL TES İŞ-SEN ŞANLIURFA ŞUBESİ NİHAT ÇİÇEK HAK İŞ-SEN SELİM GÜLSATAR TÜRK EMEKLİ SEN RECAİ ÇELİK TÜRKİYE KAMU SEN İL TEMSİLCİSİ HİKMET KARAKUŞODALAR  ŞANLIURFA ECZACILAR ODASI GÜRKAN BİLLURCU TMMOB ŞEHİR PLANCILAR ODASI ŞANLIURFA İL TEMSİLCİLİĞİ MEHMET SELİM AÇAR BAKKALAR VE BAYİLER ODASI HAMUT KIRBOĞA ŞANLIURFA FIRINCILAR ODASI MEHMET EMİN KARAATLI HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLER ODASI (TMMOB) RIDVAN KARATOPRAK ŞANLIURFA ŞIRACILAR VE KURUYEMİŞÇİLER ODASI AHMET ASLAN ŞANLIURFA LOKANTACILAR KÖFTECİLER VE TATLICILAR ESNAF ODASI MEHMET KAÇAK ŞANLIURFA ESNAF VE SANATKARLAR ODALAR BİRLİĞİ M.ŞEFİK BAKAY ŞANLIURFA BERBERLER VE KUAFÖRLER ESNAF SANATKARLAR ODASI NEZİF KAYALAR ŞANLIURFA RADYOCULAR VE TEKNİSYENLER ODASI EMİN FENERLİ ŞANLIURFA MARANGOZLAR ESNAF VE SANATKARLAR ODASI MEHMET KARAKEÇİ ŞANLIURFA TERZİLER ESNAF VE SANATKARLAR ODASI YASİN KÜÇÜK ŞANLIURFA ZAHİRECİLER ODASI FERİDUN TURAN ŞANLIURFA ESKİCİLER VE KAVAFLAR ODASI M.ALİ KARADAĞ ŞANLIURFA BAKIRCILAR VE KALAYCILAR ODASI M.NURİ DEMİRÖZÜ ŞANLIURFA OTO YEDEK PARÇALARI ESNAF VE SANTKARLAR ODASI FUAT ÇAKMAK ŞANLIURFA MANİFATURACILAR VE TUHAFİYECİLER ODASI M. YAŞAR TÜRKMENOĞLU ŞANLIURFA PARFÜMERİ VE BUJİTERİCİLERİ ODASI HÜSEYİN ÇADIRCI ŞANLIURFA KONFEKSİYONCULAR ODASI. NURİ KÖMÜRCÜOĞLU ŞANLIURFA KASAPLAR ODASI ABBAS TUMBUL ŞANLIURFA KUNDURACILAR VE SAYACILAR ODASI M.REMZİ AKGÜL ŞANLIURFA HIZARCILAR VE KAVAKÇILAR ODASI HÜSEYİN AKBIYIK ŞANLIURFA EV EŞYALARI ALICILAR VE SATICILAR ODASI ADNAN HAKTANKAÇMAZ ŞANLIURFA ZÜCCACİYECİLER ODASI İSMAİL İPEKSEVER ŞANLIURFA KAHVECİLER VE ÇAYCILAR ODASI MURAT TUZLU ŞANLIURFA TÜM EMLAKÇILAR ODASI (ŞUTEM) SELEHATTİN TOKMAK TMMOB MİMARLAR ODASI FERHAT KARADAĞ ŞANLIURFA ŞÖFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI MAHMUT ALKAN ŞANLIURFA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI (SMMMO) MUSTAFA KARADAĞ ŞANLIURFA BÖLGESEL TURİST REHBERLER ODASI MÜSLÜM ÇOBANDERNEKLER  ŞANLIURFA AİLE BÜTÜNLÜĞÜ EĞİTİM DAYANIŞMA VE YRD. DERNEĞİ (ŞABED) EMİNE ÇAKMAK DOĞAN TEAKWONDO GENÇLİK VE SPOR DERNEĞİ ABDULKADİR DOĞAN ASRIN İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASRİAD) MAHMUT POLAT İLİM YAYMA CEMİYETİ ŞANLIURFA ŞUBESİ CÜNEYD YAVUZ URFA ÇALIŞMA GRUBU DERNEĞİ İSMAİL RÜŞTÜ ÖCAL KARAKÖPRÜ MÜTEAHİTLER VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ MUHARREM AYDIN ŞANLIURFA BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ MEHMET EMİN ŞEKER ŞANLIURFA GELİŞİM SPOR KULUBÜ DERNEĞİ ÜMİT BALTA GÜZEL SANATLAR VE SANATÇILARI DERNEĞİ M.FUAT KÜRKÇÜOĞLU GENÇ YÜKŞELİŞ HAREKETİ KÜLTÜR YRD. VE DAYANIŞMA DERNEĞİ MUSTAFA DÖRTBUDAK URFA FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ (URFOD) BÜNYAMİN ÇADIRCI TÜRKİYE BEYAZAY SAİT KOYUNCU ŞANLIURFA BASINÇLI SULAMA SİSTEMLERİ DAMLA VE YAĞMURLAMA BAYİLERİ VEYSİ KARABULUT  ŞANLIURFA TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK DERNEĞİ SABİHA KARABULUT YEDİ BAŞAK İNSANİ YARDIM DERNEĞİ VEDAT SAVAŞ ŞANLIURFA İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ İNSANİ YARDIM DERNEĞİ MAHMUT ASLAN ŞANLIURFA DOST MECLİSİ EĞT. KÜLTÜR SOS. YARDIMLAŞMA DERNEĞİ İBRAHİM TORU BİREYSEL VE TOPLUMSAL GELİŞİM DERNEĞİ ŞÜKRİYE NESRİN İNAN AKİL GENÇLER ŞANLIURFA DERNEĞİ KAMİL ŞİŞ RUHA-DER İBRAHİM TANRIVERDİ MİSİAD ÖMER AĞ FİKİR MASASI SERHAT GERGER UMUT KERVANI MAHMUT ÇELİK DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR DERNEĞİ ŞANLIURFA TEMSİLCİSİ (DBBD) EMRAH OĞUZ CİHANNÜMA DERNEĞİ EYYÜP AZLAL ŞANLIURFA SOSYOLOJİ M.EMİN TEKBAŞ TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ CUMA AĞAÇ SAĞLIK ÇALIŞANLAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ SALİH ÇOBAN TÜRKMENLER DERNEĞİ HASAN ÇAY ŞANLIURFA İL HİZ. DESTEKLEME YAŞATMA VE GÜÇLENDİRME DERNEĞİ HALİL İBRAHİM KILIÇ ŞANLIURFA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (DENİZ FENERİ) OSMAN GEREM SİVAS RAVZA DERNEĞİ ŞANLIURFA İL TEMSİLCİ ABDULGANİ OLAMAZ ŞANLIURFA HALİL-UR RAHMAN İSLAM ÜNİVERSİTESİ KURMA DERNEĞİ MEHMET İHSAN ÇERMİKLİ FETİH CAMİSİ KÜLLİYE VE KURAN KURSU YAPTRIMA VE YAŞATMA DERNEĞİ HİLMİ ÇAKMAK AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE ŞANLIURFAYI TANITMA DERNEĞİ AHMET YILDIRIM ŞANLIURFA GAZETECİLER DERNEĞİ VEYSEL POLAT RABİA EĞT. KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ MAHMUT ÇARTUK ŞANLIURFA ÇÖLYAK EĞT. KÜLTÜR YRD. VE DAYANIŞMA DERNEĞİ HASAN DOĞAN KİLİT TAŞI FEDARASYONU M.ADİL SARAÇ GÜNYÜZÜ EĞİTİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İSMAİL UMUT ULUSLAR ARASI YAZARLAR SANATÇILAR ARAŞTIRMACI GAZETECİLER (UYSAD) CUMA HÜNDÜR FENİLKETONÜRİ DERNEĞİ (PKU) MUSTAFA ÇİFTÇİ ŞANLIURFA SSPE HASTALIKLARI YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İSA ÇETİNKAYA ŞANLIURFA OMURİLİK FERÇLİLERİ İSTİHDAM DERNEĞİ SERVET DAĞ TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞİ ŞANLIURFA ŞUBE BAŞKANLIĞI İ.HALİL SEZGİN ŞANLIURFA KÜLTÜREL MİRASI KORUMA DERNEĞİ FATİH ÖZDEMİR KIRSAL'LA SOSYAL EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIM DERNEĞİ MEHMET KARAKUŞLU GENÇLİK VE İHSAN İNSANİ YARDIM DERNEĞİ ABDULKADİR AKYILDIZ BİR UMUT DERNEĞİ MUSTAFA YÜCEL HEMOLOFİ DERNEĞİ ALİ YILDIRIM ATMANİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ MUSTAFA ÇELİK MUHACİRLER YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ TAHİR KARAHAN ŞUTİM PERAKENDİCİLER DERNEĞİ BAŞKANLIĞI HALİL KORKMAZ ŞANLIURFA SEBZE VE MEYVE KOMİSYONCULAR DERNEĞİ FARUK AKBAŞ İYİLİK DERYASI İNSANİ YARDIM DERNEĞİ İ.HALİL KARAKUŞ ŞANLIURFA GIDA TOPTANCILAR DERNEĞİ MEHMET EMİN DEMİREL AKADEMİK BİRLİK DERNEĞİ M. YAŞAR DÖRTBUDAK ASİYANLILAR SOSYAL VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ HAÇİM GÜÇ YENİLİKÇİ ATMANLAR DERNEĞİ MURAT ATMANOĞLU BAĞIMSIZ YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ (BAYŞAD) SALİH BENCİK İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ BŞK MUSTAFA ÖNAL ŞANLIURFA SANTRANÇ EĞİTİM VE GELİŞİM DERNEĞİ HALUK MURAT ÖZAKINCI TÜRK KIZILAY HALİLİYE ŞUBESİ MEHMET KENKEŞ ORTOPEDİK ENGELLİLE DERNEĞİ HÜSEYİN ŞAT AHİLİK HAKİKAT İLİMLERİ DERNEĞİ M.MURAT TAPLAMACI DOĞAN YILDIZ SPOR KULUBÜ DERNEĞİ ADNAN YÜKSELİR HALEPLİ BAHÇE KARŞIYAKA SPOR KULUBÜ DERNEĞİ İBRAHİM HALİL DURMAZ ÖNDER İHL'LİLER DERNEĞİ ABDURRAHMAN KIRIKÇI KARAKÖPRÜ GÜZELŞEHİR SPOR KULUBÜ SALİH KELLEOĞLU KARAKÖPRÜ NARLIDERE SPOR KULUBÜ M.MURAT AKTAŞOĞLU KARAKÖPRÜ SPOR KULUBÜ DERNEĞİ Y.EMRE AKTAŞOĞLU ŞANLIURFA GÜZEL SANATLARI DESTEKLEME DERNEĞİ OSMAN TAPLAMACI ŞANLIURFA MİRASI KORUMA DERNEĞİ BURHAN AKAR ORTAK PAYDA DERNEĞİ FATİH KAYRAL BAŞARI VE KALKINDIRMA DERNEĞİ AYSEL BİLİR RUHA KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİ GÜLCAN BEBE UMUT IŞIĞI KADIN DERNEĞİ BEDRİYE NARİN NEVBAHAR EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ MAHMUDE ERGİN ŞANLIURFA SİVİL KADINLAR DERNEĞİ SAFİYE AĞADAYI SULTAN EĞİTİM BİLİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ GÜLTEN BALCI ŞANLIURFA ADIYAMANLILAR EĞİTİM KÜLTÜR VE SOSYAL DERNEĞİ MEHMET KARATAŞ ELBİRLİĞİ EĞİTİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE KALKINMA DERNEĞİ HANDAN KARATAŞ ŞANLIURFA MATBACILAR DERNEĞİ BAKIR ÖKKAŞ ŞANLIURFA FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ AHMET SUVAROĞLU 13 BÖLGE SOSYAL GELİŞİM VE EĞLENCE DERNEĞİ MUSA POLAT ŞANLIURFA KIRMIZ ET ÜRETİCİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ AZİZ ÇELİK MEDYA YAZARLAR BİRLİĞİ DERNEK MEHMET EMİN KUŞ RIŞVANLILAR KÜLTÜR EĞİTİM VE DAYANIŞMA DERNEĞİ YUSUF AKTAŞOĞLU ANADOLU ASLANLARI İŞADAMLARI DERNEĞİ MEHMET RECEP UĞUR TÜM SANAYİ İŞ ADAMALRI DERNEĞİ (TÜMSİAD) SADIK SADE MİLLİ TÜRK TALEBE BİRLİĞİ DERNEĞİ OSMAN GÜZEL SÜLEYMANİYE EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ MEHMET BALIKÇI EYVAN KÜLTÜR EĞİTİM VE SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ MÜSLÜM TAŞ ANAZ EĞİTİM KÜLTÜR VE SOSYAL DAYANIŞMA DERNEĞİ MUSTAFA ARSLAN GENÇ UFUKLAR EĞİTİM BİLİM KÜLTÜR SANAT VE GENÇLİK KULUBÜ DERNEĞİ FEYSAL İNCİ KARAKÖPRÜ İZCİLİK GENÇLİK VE SPOR KULUBÜ DERNEĞİ MEHMET ÇİÇEK GÜNEYDOĞU MEDİKALCI'LAR DERNEĞİ AHMET BULUT YAKUBİYE EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ MÜSLÜM YILDIZ YEŞİLAY ŞANLIURFA ŞUBESİ DERNEĞİ MUHARREM ÇELİK YENİŞEHİRSPOR KULUBÜ DERNEĞİ MEHMET EMİN KAYDI SAMAK SPOR KULUBÜ DERNEĞİ CELAL SAMAK KARTAL GÜCÜ SPOR KULUBÜ DERNEĞİ MURAT CANBEYLİ REHA GENÇLİK SPOR DERNEĞİ HABİB KAVAK ANADOLU SPOR YAZARLARI DERNEĞİ MEHMET AĞASLAN TİCARET VE EKONOMİ KULUBÜ DERNEĞİ M.EMİN BOZ KALKINMA AKADEMİSİ DERNEĞİ HALİT EMRE BÜYÜKBUDAK GENÇ GİRİŞİMCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ FERİDUN BÜLBÜL ŞANLIURFA ASİSPOR KULUBÜ DERNEĞİ NİHAT ÇAKIR OKÇULUK SPOR KULUBÜ DERNEĞİ MURAT ALKAN TÜRKİYE FUTBOL SAHA KOMİSERLERİ DERNEK ABDULLAH CANBEYLİ EDASSA BİLEK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ ABDULLAH DURMUŞ UHUD SEFA SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ ŞEHMUS GÜLTEKİN AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDARASYONU İBRAHİM DEMİRKAN ANADOLU GENÇLİK SPOR KULUBÜ DERNEĞİ SAİT AKDAĞ KENDİRSPOR KULÜP DERNEĞİ DERNEĞİ MEHMET OLĞAÇ KARACADAĞ GENÇİLİK KÜLTÜR VE SPOR KULUBÜ DERNEĞİ( KAGES) M.EMİN ATTAR GENÇ KARAKEÇİLİLER SPOR DERNEĞİ MEHMET ALİ SUBAY KOSANLAR SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ MEHMET EDE URFA KEÇE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ İBRAHİM TEKATLI YILDIRIMGÜCÜ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ MUSTAFA ARIKAN ŞEYHKİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ŞÜKRÜ KESKİN BIÇAK ŞEYHANLILAR FEDARASYONU MURAT BASYAN KOTANLAR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ SELAHADİN KAYĞAN ÇAMLIDERE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ HALİT KAYA RECEBİ SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ M.EMİN YILDIZ HZ. HAMZA SOSYAL YARDIMLAŞMA VE EĞİTİM DERNEĞİ ÜMİT HANCA TÜRKİYE FUTBOL ADAMLARI DERNEĞİ ŞANLIURFA ŞUBESİ MUSTAFA TOKMAK SEYH HAYDARİ ŞEYHANLI YARD. VE DAY. DERNEĞİ İZETTİN KAYA KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ DİLŞAH BEYAZ ÖZTÜRKMEN YETİM VE ÖKSÜZ DERNEĞİ (AY IŞIĞIM) BAKIR TENEKECİ MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ ( MÜSİAD) MAHMUT SAATÇI ŞANLIURFA GENÇLİK VİZYONU DERNEĞİ MUSTAFA PAKIR ŞANLIURFA İLİ KÜLTÜRÜ SANATI SPORU YAŞATMA DERNEĞİ ALİ KAPLAN SİYER-DER AHMET DEDECAN HALİM-DER MURAT MÜJDECİMUHTARLAR (HALİLİYE)  ERTUĞRUL GAZİ MAHALLESİ İ.HALİL HAKTANKAÇMAZ ŞAİR NABİ MAHALLESİ HÜSEYİN ÇİÇEK ULUBATLI MAHALLESİ FETHİ KAYA İMAM BAKIR MAHALLESİ İMAM DENİZ BAMYASUYU MAHALLESİ MUSTAFA BAĞIŞ MİMAR SİNAN MAHALLESİ İSMAİL DAĞBAŞI ERNEBİ MAHALLESİ MEHMET DENİZ KONAK MAHALLESİ MUSTAFA KAYA DİKME MAHALLESİ MUSTAFA KARAMUHTARLAR(KARAKÖPRÜ)  KIZILBURÇ MAHALLESİ MAHMUT AKBAŞ ALİBABA MAHALLESİ MEHMET ASLAN KORUKEZEN MAHALLESİ MEHMET ÇİFTÇİ BÜYÜKKARGILI MAHALLESİ OSMAN KILIÇ KÜLAFLI MAHALLESİ AHMET BADILLIMUHTARLAR(EYYÜBİYE)  BUHARA MAHALLESİ İBRAHİM DEMİR DİREKLİ MAHALLESİ MEHMET KESTOP HAYATİ HARRANİ FETHİ KAYA BEYKAPISI MAHALLESİ İSMAİL ŞAHAP KURTULUŞ MAHALLESİ HALİL FELHAN YENİ MAHALLE MAHALLESİ HÜSEYİN KORKMAZ BAYRAKLI MAHALLESİ NURETTİN ASLANLI YANIKÇÖĞÜR MAHALLESİ CEMAL GÜNBEĞİ KIRKMAĞARA MAHALLESİ NEDİM POLATKENT KONSEYİ ESKİ BAŞKANLARI  ENGELLİ MECLİS BAŞKANI AHMET TÜYSÜZ ESKİ KENT KONSEYİ BAŞKANI ABDURRAHMAN N. YETKİN ESKİ KENT KONSEYİ BAŞKANI ERKAN SÖZEN ESKİ KENT KONSEYİ BAŞKANI YUSUF SABRİ DİŞLİ ESKİ KENT KONSEYİ BAŞKANI NİHAT TAŞ GENÇLİK MECLİS BAŞKANI ORHAN GAZİ KAYA KADIN MECLİS BAŞKANI MAHMUDE ERGİN

YORUMLAR

  • 0 Yorum