Urfa'nın cefakar tiyatrocuları

Tiyatrosever öğretmenler, tiyatronun eskiye oranla ilgi görmemesinden yakınırken, tüm imkansızlıklara rağmen bu sevgiyi aşılamakta kararlı olduklarını kaydetti.

Urfa'nın cefakar tiyatrocuları

Tiyatrosever öğretmenler, tiyatronun eskiye oranla ilgi görmemesinden yakınırken, tüm imkansızlıklara rağmen bu sevgiyi aşılamakta kararlı olduklarını kaydetti.

Urfa'nın cefakar tiyatrocuları
01 Mayıs 2018 - 19:27

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesindeki bir okulda sınıf öğretmenliği yapan Şükrü Ünal'ın yönetimindeki bir grup öğretmen, tiyatro sevgisini kazandırmak için geceli gündüzlü çalışıyor. Tiyatrosever öğretmenler, tiyatronun eskiyle oranla ilgi görmemesinden yakınırken, tüm imkansızlıklara rağmen bu sevgiyi aşılamakta kararlı olduklarını kaydetti.

Üniversitede başlayan tiyatro merakını Şanlıurfa'ya sınıf öğretmeni olarak atandıktan sonra da sürdüren ve bu anlamda birçok proje hazırlayan Ünal, tiyatroyu çok sevdiğini, kendisi gibi arkadaşlarının da aynı hevesle çalıştığını belirterek,  tiyatroya olan ilgisini şöyle anlatıyor: "Tiyatroya çok fazla ilgi duyuyorum. Güzel sanatlar Fakültesi'nden terkim. Daha sonra da üniversite hayatımda ve meslek hayatımda tiyatrodan hiç kopmadım. Üniversitedeyken de çok ilgim vardı, atandıktan sonra da öğretmen arkadaşlarımla birlikte bir grup kurduk ve tiyatro gösterileri yaptık. Şanlıurfa'ya atandığım günden bu yana birçok tiyatro gösterimi yaptık. Diğer arkadaşlarımız da aynı şekilde zevk alarak bu işi yapıyor."

Gündüz okulda oldukları için dar bir zamanı tiyatro çalışması için ayırdıklarını belirten Şükrü Ünal, zorlukla mücadele ederek, güzel bir çalışma ortaya koymayı hedeflediklerini söyledi. Sayılı şekilde oyun hazırladıklarını ifade eden Ünal, "Öğretmen olduğumuz için çok fazla zaman bulamıyoruz. Fırsat buldukça çalışıp oyun hazırlıyoruz. Bu nedenle çok fazla oyun hazırlayamıyoruz. Yılda bir iki tane oyun ancak hazırlıyoruz. Zaten tiyatroya ilgim var ve bunu insanlara da aşılamak istiyoruz. İnsanlara kültürel anlamda bir şeyler katmak, tiyatroyu sevdirmek istiyoruz. " diye konuştu.

"Tiyatroya ilgi yok"

Tiyatronun gerekli ilgi görmemesinden şikayet eden Ünal, kültür sanat anlamında insanların yetersiz olduğunu belirterek, "Maalesef tiyatroya ilgi yok. Üzülerek söylüyorum ki; giderek tiyatroya olan ilgi azalıyor. İnsanlar bir çaya 3 lira verebiliyor ama bir tiyatroya 10 lira vermiyor. Bu durum da bizi çok üzüyor." dedi.

Komedi tarzında oyunlar oluyor

Tiyatroyu sevdirmek amacıyla çalışma yürüten Ünal ve arkadaşları, oyunlarında genellikle komediyi ele alıyor. Ünal, yaptıkları tiyatro çalışmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 3 aydır üzerinde çalıştığımız bir oyun var. Oyunumuzun adı karmakarışık, Fars komedisi şeklinde olacak.Genel itibariyle komedi tarzında bir tiyatro olacak. Yanlış anlaşılmaları ön plana çıkartmaya çalıştık bu oyunda. Zaten bu yıl Şanlıurfa'da son yılım, dolayısıyla bu oyunla final yağacağız. Bu hazırladığımız oyunu da 5-6 Mayıs tarihlerinde oynayacağız. Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda gösterim olacak. Dilerim ki Şanlıurfalıların beğeneceği bir oyun olur." şeklinde konuştu.

Maddi destek almadan yapıyorlar

Ünal'ın öncülüğünde bir araya gelen bir grup öğretmen, yaptıkları tiyatro çalışmaları için hiçbir kurumdan ve hattan Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bile destek almıyor. Tüm giderleri kendilerince karşılandığını beliren Ünal, "bütün masrafları kendimiz karşılıyoruz. Kostümden tutun da prova yapacağımız yere kadar tüm masrafları biz karşılıyoruz. Hiçbir şekilde destek almıyoruz. Hatta prova yağacak yerimiz bile yok, provaları bir kafede yapmak zorunda kalıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam