Vekil Sürücü Kuraklığı TBMM'ye taşıdı

Şanlıurfa’da 2 milyon dekarlık ekili alandan kuraklık nedeniyle ürün alınamayacak olması Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşındı.

Vekil Sürücü Kuraklığı TBMM'ye taşıdı
08 Mayıs 2021 - 12:10

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, kentte 2 milyon dekarlık alana ekilen ürünlerin, susuzluk nedeniyle kurumasını TBMM’ye taşıdı. Sürücü, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle meclise yazılı soru önergesi sundu.

Sürücü, önergesinde Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu’nun kuraklık nedeniyle 2 milyon dönümlük arazide çiftçinin ürün elde edemeyeceği yönündeki açıklamasına yer verdi. Eyyüpoğlu’nun “Şanlıurfa doğal afet kapsamına alınması” şeklinde çağrısını hatırlattı.

Sürücü’nün kuraklık nedeniyle mağdur olan çiftçiler için meclise sunduğu önergede şu ifadeler yer aldı:

“Bütçe sürecinde çiftçiye destek olarak açıklanan büyük rakamların aslında tarımsal faliyetlerle ilişkili DEDAŞ, DSİ gibi kurumlara çiftçi borcu olarak ödendiği, hatta haksız yere desteklemelere el konulduğu kamuoyu tarafından da bilinmektedir. Aşırı borçlandırma, ithal konumda olan tarımsal girdiler toprak sahibi birçok çiftçinin mevsimlik tarım işçiliği yapmak üzere uzak kentlere gitmesine ve tarımsal faliiyetlerden vazgeçmesine yol açmaktadır. Bu durum daha çok ithalat, daha pahalı ve daha güvencesiz gıda anlamını taşımaktadır. 

Aşırı kuraklık, aşırı dolu yağışları, sel felaketleri tarımsal alanları kullanılamaz hale getirirken bu noktada çiftçinin ekonomik zararının dışında bu durum şüphesiz bir bütünen tüm Türkiye halkını gıda krizi ile karşı karşıya bırakacaktır. Endüstriyel tarım iklimi, iklim ise tarımsal faaliyetleri ciddi düzeyde etkilemektedir. Mevcut konumda bilge köylü yöntemle yapılacak tarımsal faaliyet, verimli ve işe yarar biçimde oluşturulacak devlet desteği ile tarımın girdi maliyetsiz bir şekilde ilerletilmesi iklime zarar veren tarımsal faaliyetlerden de vazgeçilmesine vesile olacaktır. Aynı zamanda gıda alanında kendi kendine yetebilen hatta ihraç eden ülke konumuna gelmek Çukurova, Harran, Suruç, Konya, Ankara, Mardin ovaları ile oldukça mümkün gözükmektedir. Ekolojik dengenin beşeri faktörlerden dolayı iklim bozukluğu yaşadığı, birçok uluslararası örgüt ve iklim bilimcileri tarafından saptanmış bir gerçekliktir. 
 
Bu Bağlamda;

1. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu’nun kuraklık kaynaklı afet ilan edilmesi gerektiği çağrısına cevap verecek misiniz?

2. 2 milyon dönümlük alanda üretim yapılamacağı hususunda bir eylem planı oluşturdunuz mu?

3. Kuraklıktan kaynaklı ekim yapamayacak olan çiftçilerin DEDAŞ, DSİ ve bankalara olan borçlarına yönelik bir bütçe planlaması yapacak mısınız?

4. Kamuoyunda döviz bazlı girdiler ve ithalat politikalarının çiftçiyi üretimden uzaklaştırdığını kanısı oluşmuştur bu konu da açıklama da bulunaccak mısınız?

5. Şanlıurfa için kuraklık sebebiyle afet ilan edecek misiniz?”kaynak: ajansbalikligol.com


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam