Suruç Olayında Mahkeme Yıldız Ailesini Haklı Buldu

AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın yakınları ile Şenyaşar ailesine ait işyerinde çıkan silahlı çatışmada 4 kişinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan olaya ilişkin açılan davada savcı Şenyaşar ailesini suçlu buldu.

Suruç Olayında Mahkeme Yıldız Ailesini Haklı Buldu
21 Kasım 2020 - 15:51
Haber-Şanlıurfa haber sitesinde yer alan haberde, AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın yakınları ile Şenyaşar ailesine ait işyerinde çıkan silahlı çatışmada  4 kişinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan olaya ilişkin açılan davada savcı mütalaasını verdi. Savcı tutuklu Fadıl Şenyaşar'a 150 yıla kadar hapis istedi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın  yakınlarının seçim çalışması sırasında Şenyaşar Ailesi fertleri ile  sözlü tartışma ile başlayıp silah lı çatışmanın yaşandığıve  4 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olaya ilişkin açılan davanın 4'üncü duruşması Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Saldırıda yaralı olarak kurtulup, sonrasında tutuklanan Fadıl Şenyaşar, duruşmaya tutuklu bulunduğu Elazığ Kapalı Cezaevi'nden, Enver Yıldız ise Osmaniye Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) aracılığı ile katıldı. 

Mahkeme sanık ve müştekilerin savunmaları ile başladı. Savunmalardan sonra mütalaa için söz savcıya verildi. Savcı mahkemeye sunduğu 17 sayfalık mütalaada, tutuklu Fadıl Şenyaşar için bir kez "Kasten öldürme" ve 8 kez "Kasten öldürmeye teşebbüs" ile 150 yıla kadar hapis cezası istedi. Aynı savcı Enver Yıldız için ise ağır tahrik ile öldürmeden 12 yıla kadar hapis cezası istedi. Savcı Ferit Şenyaşar, Kenan, Abdurrahman, Mustafa, Nihat ve Süleyman, Ali, Mehmet ile İbrahim Yıldız, İbrahim Halil ve Mehmet Şimşek için ise basit adam yaralamadan ceza istedi.

SAVCI ŞENYAŞARLARI SUÇLU BULDU

Dava avukatı Metin Özbadem okunan mütaalanın iddianameden de "kötü" olduğunu vurguladı. Özbadem şöyle devam etti: "İddianamede ağır tahrik diye bir şey yok. Ama mütalaada var. Enver Yıldız bir kez adam öldürmekten ceza istendi. Ağır tahrik hükmü ile. Savcının istediği ceza onaylanırsa Yıldız'ın alabileceği azami ceza 12 yıl olur. Savcı ilk haksız hareketin Şenyaşarlardan geldiğini kabul ediyor. Esas haksız hareketin Yıldızlardan geldiği bellidir. Kardeşlerine korumaya yönelen Fadıl için en az müebbet hapis ve 8 kişiyi de kasten öldürmek iddiası ile ceza istedi. Ek soruşturma taleplerimiz ise hep reddedildi. Bu şekilde alen acele davayı kapatmaya çalışıyorlar." dedi

Mahkeme heyeti dava avukatlarının tüm taleplerini reddederek, Fadıl Şenyaşar ile Enver Yıldız’ın tutukluluk halinin devamına, avukatların ek savunma talebi üzerine bir sonraki duruşmayı karar duruşması olarak 25 Aralık tarihine bıraktı.


Kaynak: habersanliurfa.net


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum