Mısır Ekimi Urfa Çiftçisini Üzdü

Şanlıurfa çiftçisinin 2. ürün olarak tercih edip ektiği Mısır bu yıl üreticisini üzdü

Mısır Ekimi Urfa Çiftçisini Üzdü
26 Kasım 2020 - 09:53

Bu yıl Şanlıurfa'da çiftçilerin ikinci ürün olarak tarlasına ektiği Mısır verimli olmasına karşına beklenen fiyatın altında kalınca çiftçilerin zarar etmesine yol açtı.

Şanlıurfa'da sulu tarımın yapıldığı Suruç ve Harran Ovalarında ağırlıklı olarak çiftçilerin tercihi olan Mısır ekimi bu yıl binlerce dönüm arazide tekrar ekildi.

Yıl sonuna doğru yetişmesi tamamlanan ve hasat zamanı gelen Mısır üretimi özellikle, Mısır ithalatı ve düşük kilogram fiyatı yüzünden bu yılki ürünler ekimini yaptığı çiftçilerin tarlasında hasat edilmeden kaldı.

Bu yılki Mısır üretiminden zarar ettiklerini söyleyen çiftçiler "Mısırın kilosu bu yıl 1 ila 1.2 lira arasında alıcı buluyor. Oysa bu yıl kullandığımız gübrenin fiyatı 2.5 lira, mazotun litesi 6 lira, ekim, biçim, sulama derken maliyetler zamlar geldikçe arttıkça arttı. Mısır birde ithal edilince buyıl resmen mısır bizim umudumuz yerine derdimiz oldu. 1 liraya alıcı bulan mısırı bu şekli ile bile hasad etsek kilogramda maliyet kaynaklı artı 2.5 lira zararımız bu yüzden mısır üretimi iyi olduğu halde zarar ettik biçemiyoruz. Etkili bir tarım politikası olsa başımıza bu gelmezdi" dediler.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum