Karaköprü Belediyesine şok: Bakanlık kapattı

Karaköprü Belediyesi’nin son kullanma tarihi geçmemiş fazla ilaçları değerlendirmek için açtığı ilaç toplama merkezinin kanunlara aykırı olduğu iddia edildi.

Karaköprü Belediyesine şok: Bakanlık kapattı
02 Nisan 2021 - 21:06
Balıklıgöl Ajans'ta yer alan haberde, Karaköprü Belediyesi, vatandaşın elindeki son kullanma tarihi geçmemiş ilaçları değerlendirmek için açtığı ilaç toplama merkezi şikayet üzerine kapatıldı. İki gün önce açılan merkezde toplanan ilaçların ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılması hedefleniyordu. Ancak eczacılar odası, belediyenin açtığı ilaç toplama merkezinin kanunlara aykırı olduğunu savundu. 


ACAR: SAKINCALI OLDUĞUNU SÖYLEDİK

Konuyla ilgili Ajans Balıklıgöl’e konuşan Şanlıurfa Eczacılar Odası Başkanı Süleyman Açar, merkez açılmadan önce belediyenin kendilerini aradığını, ancak bunun kanunlara aykırı olduğunu ilettiklerini söyledi.  “Belediye yaklaşık iki ay önce bizi arayarak böyle bir düşünceleri olduğunu söyledi” diyen Açar, “Biz de bunun kanun dışı olduğunu ve sakıncalarını olduğunu ve ciddi suistimallere yol açabileceğini kendilerine ilettik. Bunun sakıncalı olduğunu biz belediyeye söyledik. Ama herhalde siyasette biraz popülizm tatlı geliyor ve kanunları hiçe sayarak böyle bir şeye kalkıştılar. Bunu doğru bulmuyoruz, zaten bakanlık da gerekeni yaptı” şeklinde konuştu.


“KANUNDA BÖYLE BİRŞEY YOK”

Belediyenin açtığı ilaç toplama merkezinin kanunda karşılığı olmadığının altını çizen Açar, şöyle devam etti: “Bir kere orada dağıtılan ilaçlar, devlete fatura edilmiş ilaçlar. Vatandaş, kullanmadığı ilacı götürüp oraya veriyor. Devletin zaten parasını ödediği bir ilacı sen oraya veriyorsun. Orada eczacı yok. Bu ilacı kim, neye göre dağıtıyor? Eczacılık kanununda ilacın hastaya ulaşma prosedüründe böyle bir zincir yok. Yani kanunda böyle bir şey yok. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yüzde 99’u sosyal güvence altında. Eskiden yeşilkartlılar ilaç alamıyordu ama şimdi herkes ilaca ulaşabiliyor. Sen burada göstermelik bir şey yapıyorsun ama gerçekte Türkiye’de böyle bir ihtiyaç yok. Herkesin sosyal güvencesi var, herkes ilaca ulaşıyor.”Kaynak: balikgolajans.com
  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mahmut Haşlak
    2 hafta önce
    Sayın açarın deyişine devlet parasıyla alınan ilaçları kimseye faydalandırılmadan çöpe atılmasını sağlamak sayın karakörü belediye başkanımızın bu olumlu adımı atması nasıl bir siyasi popilizim size soruyorum sayın açar ve karaköprü belediye başkanı sayın Metin Baydilinin bu olumlu adımını takdirini siz değerli vatandaşlara bırakıyorum doğrusu. Yani Malatya belediyesi bu işi yaparken bir şikayet söz konusu olmiyor da vatansever eczacılar odası başkanı sayın açar bu işten etkilendiğini görüyoruz. Acaba acaba denilecek sorular akla geliyor ama bunu ben sormayım sayın sağlık bakanlığına bırakıyorum. Bazı suistimalden bahs ediyor sayın açar senin eczanelerden ilaçlar verilirken bütün ilaçları reçeteylemimi satıyorsun sorusunu sormak istiyorum. Ben eczaneye ilaç almaya gelirken size kutu getirip bu ilaçtan almak istiyorum dediğimde yeşil ve kırmızı reçete ilaçları dışında hemen hemen hepsini parayla satıp vermiyormusunuz. Bu işi yapanda eczacılığı okumamış ve orada yetişip bir teksiyeniniz vermiyormu. Ki burada aynı şey sizden bir farkımız sadece ilacı ücretsiz ve milli servete bir nebze katkımız olsun ve vatandaşın parası cebinde kalsın düşüncesiyle yapılmaktadır simdi soriyorum size sayın başkan sayın karakörü belediye başkanımızın bu olumlu adımı atmasının neresi siyasi popipilizm.