İstanbul Sözleşmesi Kararı Protesto Edildi

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine karşı protestolar İstanbul ve Ankara’da bu hafta sonu da devam etti

İstanbul Sözleşmesi Kararı Protesto Edildi
28 Mart 2021 - 12:10

Mynette yer alan haberde, Binlerce kadın Cumartesi günü, kadınlara yönelik ve aile içi şiddeti önlemek üzere imzalanan anlaşmadan çekilme kararından vazgeçilmesi için İstanbul’da Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda toplandı.

Kadınlar, Türkiye’nin anlaşmadan çekilmesiyle güvenliklerinin tehlikeye girdiğini söyledi.

Kadınlar ellerinde “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Geleceğimizi istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı; ‘’Kadın cinayetleri politiktir’’ sloganları attı.

Karar Ankara'da da protesto edildi

Ankara’da da Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelen Ankara Kadın Platformu üyeleri, fesih kararına karşı açıklama yaptı.

“Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” “Kadınlar birlikte güçlü” sloganları atan gruptakilerle emniyet güçleri arasında kısa süreli itişme yaşandı.

Ankara Kadın Platformu, tek bir kadının kirpiğine zarar gelmeyene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayarak, “Tacizin, cinayetin, nefretin önünü açan, kadınları kısıtlayan her türlü kararı reddediyoruz” açıklamasını yaptı.


Kaynak: mynet.com


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum