Bakan Pekcen Urfa'da esnafa verilen desteği açıkladı

Şanlıurfa Valiliğine ziyarette bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar, istikrar paketine Şanlıurfa’dan 15 Bin 842 esnafın başvurduğunu söyledi.

Bakan Pekcen Urfa'da esnafa verilen desteği açıkladı
11 Şubat 2021 - 14:42
Urfa Değişim Gazetesi'nin internet sitesinde yer verdiği haberde, Şanlıurfa Valiliğine ziyarette bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar, Türkiye’nin büyüme yolunda ilerlediğini kaydederek “Koronavirüs aşısı yapıldığında inşallah hem sağlık, hemde ekonomi alanında ayrışarak, büyümeye devam edeceğiz.”dedi.

ŞANLIURFA’YA 14 MİLYON 300 BİN LİRA ÖDENDİ
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı istikrar paketi ile iş dünyasına istihdam, finansman ve vergi kolaylıklarının getirildiğini de belirterek, “Esnafımıza 3 ay süre ile 1000 Lira gelir kaybı desteği, Büyükşehirlerde 750, diğer şehirlerde de 500 Lira kira kaybı desteği vereceğiz. 1 Milyon 400 Bin esnafımız bundan yararlanıyor. Şanlıurfa’dan da 15 Bin 842 esnafımız başvurmuş, 14 Milyon 300 Bin Lira da Şanlıurfa’ya ödeme gerçekleştirmiş olduk” şeklinde konuştu.

İHRACAT DESTEĞİ
Bakan Pekcan, Şanlıurfa'ya son 2 senede 1,7 milyon lira ihracat desteği verdiklerini vurgulayarak, Eximbank tarafından da Şanlıurfa’ya 5,7 milyon dolar ihracat desteği sağlandığını kaydetti. Bakanlığın ihracatı tabana yaymak için 81 ilde ihracata ilk adım programını başlattıklarını ve 78 ilde çalışmaları tamamladıklarını anlatan Pekcan, Şanlıurfa’da ihracat potansiyeli olduğu halde ihracat yapamayan firmaların bulunduğunu bu kapsamda 513 firma tespit ettiklerini söyleyerek, “Bu firmalarımızın ihtiyaçlarını ve niçin ihracatçı olamadıklarının tespitlerini yapacağız ve 6 ay süreyle onlara taleplerine en uygun mentörle eşleştirerek 6 ay süreyle eğitimler vereceğiz. Eximbank’tan da bu firmalarımıza destekler vereceğiz ve bu firmalarımızı da ihracat ailemize dahil edeceğiz” ifadelerine yer verdi.
Bakan Pekcan, daha sonra sanayi ve ticaret, esnaf ve sanatkar odaları, iş insanlarının katılımıyla istişare toplantısına katıldı. Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde hükümetin esnaf ve sanatkarların, işletmelerin, KOBİ’lerin her zaman yanında olduklarını sözlerine ekledi.kaynak: urfadegisim.com
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum