Aydınlık Hilvan sulamasını TBMM'ye taşıdı

Şanlıurfa’da bir türlü bitmeyen Bozova - Hilvan 2’nci Kısım Sulama Projesi Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) taşındı.

Aydınlık Hilvan sulamasını TBMM'ye taşıdı
15 Mart 2021 - 18:14
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlamasını isteyerek meclise sunduğu soru önergesinde “Projenin gecikmesinin sebepleri nelerdir” dedi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Bozova - Hilvan 2’nci Kısım Sulama Projesini TBMM’ye taşıdı. Projenin bitirilememesini eleştiren Aydınlık, “Hilvan ve Bozova Şanlıurfa’nın üvey evladı mı” diye sordu. 

AYDINLIK: ŞANLIURFA’YA YAZIK

Aydınlık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Şanlıurfa’mız tarım konusunda tam kapasite çalışabilse tüm Türkiye’yi besler. Ancak ne yazık ki Şanlıurfa Ankara’nın üvey evladı olmuş, Şanlıurfa’nın üvey evladı da Hilvan ve Bozova olmuş. 18 yıllık iktidarlarında ne GAP bitmiş ne de GAP’la ilişkili projeler. Şanlıurfa’ya da yazık, Türkiye’ye de yazık” ifadelerini yer verdi. 

“HİLVAN VE BOZOVA’YI AYAĞA KALDIRACAK”

Projenin bitmemesi nedeniyle çiftçilerden şikayet aldığını dile getiren Aydınlık, şöyle konuştu: “Çiftçilerimiz burada mağdur, projenin bitmesiyle kapalı şebeke basınçlı borulu sulama sistemleri devreye girecek ve iletim kayıpları azalacak. Bununla beraber toprak kaybı azalacak, ürün verimliliği artacak ve önemli ölçüde su tasarrufu sağlanacak. Bu yöntemle yağmurlama sulamalarda yüzde 35, damla sulamalarda yüzde 65’e varan tasarruflar mümkün olacak. O nedenle projenin bitmesiyle Hilvan ve Bozova ayağa kalkacak. Umarım Sayın Bakan’a sunmuş olduğumuz bu yazılı soru önergesiyle projenin daha hızlı bitirilmesi yönünde bir çalışma başlatılır.”

BAKAN PAKDEMİRLİ’YE SORDU

Aydınlık’ın, projenin neden geciktiğiyle ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle meclise sunduğu soru önergesi şöyle:

“Şanlıurfa’da tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, çiftçi kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmak amacıyla hayata geçirilmek istenen Bozova Pompaj Sulaması 2. Kısım Projesi özellikle Bozova ve Hilvan ilçelerimiz için büyük önem arz etmektedir. Projenin hali hazırda bitmemiş olması bölgede tarım yapan çiftçilerimizi mağdur etmekte ve sulama konusunda ciddi sıkıntılar doğurmaktadır.

Bu bağlamda;

1. Bozova Pompaj Sulaması 2. Kısım Projesi’nin yüzde kaçı tamamlanmıştır?

2. Projenin gecikmesinin sebepleri nelerdir?

3. Projenin biten kısımları ne zaman sulamaya açılacaktır?

4. Projenin planlanan bitiş tarihi nedir?

5. Bozova bu projeyle ne zaman suya kavuşacaktır?

6. Hilvan bu projeyle ne zaman suya kavuşacaktır?

7. Bahse konu projeyle ilgili çalışmalarınız ve değerlendirmeleriniz nedir?”kaynak: ajansbalikligol.com


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Urfali
    1 ay önce
    Varsa yoksa aydınlık helal olsun herzaman urfayi dile getiriyor icraat yapmayanlar utansin
Reklam