Asıl sıkıntı ekonomi: Yıldırım, Urfa'daki fuarı değerlendirdi!

Şanlıurfa’da bu yıl 8’incisi düzenlenen Yapı İnşaat Dekorasyon Fuarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kentsel Dönüşüm Uzmanı Zeki Yıldırım, “Pandemi koşullarında böylesine bir fuar düzenlemiş olmak büyük bir başarı oldu” dedi.

06 Haziran 2021 - 13:40
Urfa Pusula haber sitesinde yer alan haberde, İnşaat sektöründe en çok faaliyet gösteren iller arsında yer alan Şanlıurfa’da, bu yıl 8’incisi düzenlenen Yapı İnşaat Dekorasyon Fuarına pandemiye rağmen birçok firma katılım sağladı.

Zeki Yıldırım Mühendislik Şanlıurfa’da 8’incisi düzenlenen Yapı İnşaat Dekorasyon Fuarı sponsorları arasında yer aldı. Zeki Yıldırım Mühendislik Firma Yetkilisi ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Zeki Yıldırım, fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Ben fuarın kurulumunda sponsor olarak emek verdim, katıldım.   Fuar beklediğimiz gibi geçiyor. Pandemi koşullarında böylesine bir fuar düzenlemiş olmak büyük bir başarı oldu bizim için. Ziyaretçi profili gayet iyi. Hem gezmek amaçlı gelen vakit geçiren hem de bazı ihtiyaçlarını burada temin etmek ve alternatif arayanlar geliyor. Önceki yıllara göre ciddi bir yoğunluk yok fakat pandemi koşullarında olabileceğin en iyisi oluyor bence.”

‘ASIL SIKINTI MALİYETLERİN YÜKSEK OLMASI’

İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntıları da değerlendiren Yıldırım, şu ifadelere yer verdi:

“İnşaat sektörünün sıkıntısı pandemi veya fuarların olup olmaması değil. İnşaat sektörünün maliyet açısından çok sıkıntısı var. İnşaat sektörünün bütün girdiler ortalama yüzde yüzün üzerinde zamlanmış girdi kalemleri var. Bu anlamda konut üreticilerimiz, sektörde sıkıntı yaşıyor. Pandemi neticede tüm dünyada var ve bir şekilde atlatılacak. Asıl sıkıntı ekonomik. Asıl sıkıntı konut üreticisinin maliyetlerinin yüksek olması. Bununla ilgili bir çalışmanın yapılması lazım. Demirin tonu en son 7 bin 700 liraya çıkmış, geçen yıl bu zamanlarda 2 bin 700, 3 bin civarındaydı. Bu yüzde yüzün üzerinde bir artış demektir. Beton fiyatları aynı şekilde. Beton fiyatları şu an neredeyse yüzde 200 üzerinde zam yemiş. 10 gün önce yine ciddi bir çimento zammı geldi. Öyle küçük meblağlar değil çok ciddi rakamlarla zam geliyor.   Bunların hepsi hem konut üreticisine maliyet olarak yanıyor, tabi bu maliyet otomotikmen konut alıcısına da maiyet olarak yansıyor.”

Kaynak: Urfa Pusula  

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam